Hazır giyim sanayiinde üretim esnekliği sağlamak amacıyla üretim süreçlerinin simülasyon yöntemi ile yeniden düzenlenmesi
Reorganization of production processes in clothing industry with the simulation method to ensure the production flexibility
  1. Tez No: 341359
  2. Yazar: ABDURRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT DAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Geçmişte Türkiye?de tekstil ve hazır giyim sanayii, dünyada sanayileşmeye çalışan ülkelerdekine benzer şekilde ilk gelişen sanayi kollarından birisi olmuş, Türk sanayisinin gelişmesine öncülük etmiştir. Tüm dünyada son yıllarda yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmelere paralel olarak hazır giyim üretim sistemlerinde de birçok değişim ve gelişimler meydana gelmiştir. Değişen dünyada pazar yapısı, ürün çeşitleri ve üretilen malların nitelikleri artık tüketiciler tarafından belirlenir hale gelmiştir. Tüketiciler sürekli olarak yeni ve değişik ürünler arzulamakta bu durum talepte esneklik ve dalgalanma yaratmaktadır. Bu sebeple üretimde hız ve esneklik ön plana çıkmaktadır. İşletmelerin bu taleplere cevap vermeleri ancak yeni üretim teknolojilerine uyum sağlamalarıyla mümkün olabilecektir. Bu doktora çalışmasında erkek gömleği üretimi yapan bir hazır giyim firmasında birden çok modelin aynı anda üretiminin yapılabilmesini sağlamak, böylece üretim esnekliğini artırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla esneklik sağlayan üretim teknikleri ve bilgisayar teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte önemi gün geçtikte artan üretim simülasyonu tekniği birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past, textile and clothing industry has been one of the first developing branches of industry in Turkey as in the countries which try to become industrialized in the world and has led the Turkish industry to develop. In parallel with the technological and economic developments experienced on the whole world in the recent years, there has been many changes and developments in the clothing production systems. In the changing world, the market structure, types and features of the products are determined by the consumers any more. Consumers always want new and different products and this situation causes flexibility and fluctuation in demand. For this reason, speed and flexibility come to the forefront in production. It is only possible for the companies to be able to cater to the demands of the consumers with the orientation of the new production technologies. In this doctorate study, in a clothing company which produces men?s shirt, production of more than one pattern simultaneously and so, increasing the production flexibility are aimed. For this purpose, the production techniques that provide flexibility and the production simulation technique of computer technology whose importance has been growing day by day with the latest developments has been used together.