Çelik taşıyıcı sisteme sahip yüksek binaların tasarımı ve analizi
Design and analysis of tall buildings with steel structural system
- Tez No: 341369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yapılacak yüksek binaların deprem kaynaklı yer hareketine etkilerine karşı tasarımı için, İstanbul Yüksek Binalar Deprem Yönetmeliği hazırlanmıştır. Yönetmelik tamamı yer altında olan ve binayı tümü ile kuşatan yüksek yatay rijitliklik çevre perdelerine sahip bodrum katları hariç olmak üzere, en düşük yer seviyesinden itibaren yüksekliği en az 60 metre olan binaları kapsamaktadır. Bunun yanısıra betonarme tasarımı ile ilgili yeterince bilgi içerirken çelik yapıların tasarımı ile ilgili bilgi ihtiyacı karşılayacak nitelikte değildir. Söz konusu eksikliği gidermek için Amerikan şartnameleri kullanılacaktır. Bu çalışmada, İstanbul İl sınırları içerisinde yapılacak çelik taşıyıcı sistem ve betonarme çekirdeğe sahip bir yüksek binanın DBYBHY-2007'ye ve ilgili Amerikan şartnamelerine göre doğrusal analizi yapılıp, yapı elemanları boyutlandırıldıktan sonra yapının deprem etkileri altındaki performansı İYBDY?ine ve ilgili Amerikan şartnamelerine göre incelenmiştir. Çalışma, belirli düzeylerdeki deprem yer hareketleri yüksek binanın taşıyıcı sistem elemanlarında oluşabilecek hasarın sayısal olarak tahmin edilmesi ve bu hasarın her bir elemanda kabul edilebilir hasar limitlerinin altında kalıp kalmadığının kontrolünü kapsamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, İstanbul İl sınırları içinde projelendirilecek çelik taşıyıcı sisteme sahip bir yüksek binaya örnek teşkil edecektir. Anahtar Kelime: Çelik taşıyıcı sistem;Yüksek bina
Özet (Çeviri)
Istanbul High Buildings Earthquake Regulations have been prepared for the designing of high buildings against the ground motions caused by earthquakes, which are going to be built within the borders of Istanbul Metropolitan Municipality.This regulation includes all buildings that are at least 60 meters tall from the lowest ground level, without calculating the basements that are under the ground and those with high horizontal rigidity curtain walls surrounding the whole building. Besides regulations of reinforcement concrete design includes sufficient information whereas not to meet the need for information on the design of steel structures. Therefore USA specification will be used in order to compensate lack of information. In this study, a linear analysis of a building with steel structural system and reinforcement concrete core, which is going to be constructed within Istanbul?s city borders, is done and structural elemants are desinged according to USA specifications and DBYBHY-2007. thereafter the performance of the structure was investigated under the effect of earthquake according to USA specifications and İYBDY. the study, includes the quantitative estimation of the damage that can happen in structural elements of a high-rise reinforcement concrete building under certain levels of earthquake ground motions. The results of the study are going to set a case study for steel structure that are going to be designed within the Istanbul city borders. Key Word:Steel Structural System; Tall builfing