Üç boyutlu çelik çerçevelerde artımsal mod birleştirme yöntemi ile deprem performansının değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake performance with incremental response spectrum analysis in three-dimensional steel frames
  1. Tez No: 341374
  2. Yazar: RAMAZAN BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Artımsal Mod Birleştirme Yöntemi, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği [ResGaz]? de tanımlanan performans değerlendirme araçlarından biridir. Yöntemin ana hedefi, yüksek modların etkisini analizlerde dikkate alarak çözüm gerçekleştirmektir. Bu nedenden dolayı bu yöntem, modal kapasite diyagramları adı verilen ve modal histerisis eğrileri?nin iskelet eğrileri olarak tanımlanan diyagramların yaklaşık olarak elde edilmesine dayanmaktadır. Bu sayede her bir yapı elemanın iç kuvvetlerinin oluşumunda tüm modların katkıları göz önüne alınabilmekte; plastik dönmeler ile iç kuvvet istemleri, itme analizi dışında ek analizlere gerek kalmaksızın, doğrudan elde edilebilmektedir. Bu çalışmanın hedefi; üç boyutlu çelik bir çerçevenin artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ve artımsal mod birleştirme yöntemi ile deprem (7 ayrı deprem kayıtları kullanılarak) performansının değerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra tasarlanan bu sistem üzerinde itme analizleri, doğrusal olmayan dinamik zaman geçmişi analizleri yapılmış ve artımsal mod birleştirme yöntemiyle sismik performansları incelenmiştir. Doğrusal olmayan dinamik zaman geçmişi analizleri için 7 adet kuvvetli yer hareketi kaydı kullanılmıştır. Sistemler üzerine uygulanan 7 adet kuvvetli yer hareketinden elde edilen sonuçlar maksimum kat deplasmanlarının değişimleri, maksimum göreli kat ötelemelerinin değişimleri ve plastik dönmeleri cinsinden karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, IRSA yöntemi üç boyutlu çelik yapılar içinde uygulanabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Incremental Response Spectrum Analysis (IRSA), is one of the performance assessment methods, which is described in 2007 Turkish Quake Code. Main object of the method, is to find and develope a solution, taking into account of high modes effects in analyses. Therefore, this method is based on estimation of modal hysteris curve and modal capacity diagrams. Thus, entire modal participation can be considered in every structure members' internal forces. The objective of this research is; to investigate the three dimensional (3D) steel frame's sismic performance with the help of IRSA and incremental equivalent seismic load method. Afterwards, pushover analyse, nonlinear dynamic time history analyse were applied on the structure and seismic performances was examined by IRSA. For the nonlinear dynamic time history analyse, seven different earthquake records compitable to elastic design spectrum have been used. The results of the time history analyses using seven different earthquake recors on the structures were considered in terms of maximum storey displacement, maximum relative displacement value and plastic hinges formation.A conclusion, it is determined that IRSA method can also be applied on steel frames.