Inelastic panel zone deformation demands in steel moment resisting frames
Moment aktaran çelik çerçevelerde inelastik kayma bölgesi deformasyon talebleri
  1. Tez No: 318922
  2. Yazar: MEHMET TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çelik yapılarda kayma bölgesi kolon kiriş bağlantılarında önem teşkil eden elemanlardan biridir. 1994 Northridge depremine kadar, kayma bölgesi davranışını anlamak için birkaç deneysel ve parametrik çalışmalar yapılmıştır. Fakat, Northridge depreminden sonra, kolon kiriş bağlantılarının öngörülen sismik performansı gösteremedikleri gözlemlenmiştir. Bundan dolayı, mevcut yapı şartnamelerinin genel olarak bağlantı elemanlarının ve özellikle kayma bölgelerinin sismik performansını geliştirmek için revize edilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada, belirgin üç boyutlu sonlu eleman modeli kullanarak ve farklı değişkenler altında kayma bölgeleri deformasyon talepleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, kiriş derinliği, eksenel yük seviyesi ve depremsellik etkilerini gözlemlemek için iki farklı kolon kiriş yapılandırılmasına sahip bir çerçeve sistemi oluşturulmuştur. Çerçeve modeli yirmi farklı yer hareketi kaydı kullanılarak zaman tanım aralığı analizlerine tabii tutulmuştur. Kayma bölgelerindeki bölgesel gerilme talepleri yanı sıra genel çerçeve deformasyon talepleri değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları şunu göstermiştir ki AISC şartnamesi kayma bölgesinin akmasına izin verirken, FEMA 355D kriterlerine göre dizayn edilmiş kayma bölgeleri hem kısa hem derin kiriş konfigürasyonunda en az akma değerleri göstermiştir. Analiz sonuçlarına dayanarak, kayma bölgerindeki bölgesel kesme gerilmesi talepleri katlar arası ötelenme ve birimlenmiş kayma bölgesi kalınlığının fonksiyonu olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Panel zone is one of the significant parts of beam-column connections in steel structures. Until the 1994 Northridge Earthquake, a few experimental research and parametric studies had been carried out to understand the behavior of the panel zones. However, after the Northridge Earthquake, it was observed that beam-column connections were unable to show presumed seismic performance. Therefore, current design codes needed to be revised to improve seismic performance of connections in general and panel zones in particular. In this research, panel zone deformation demands are examined using explicit three dimensional finite element models and considering different parameters. For this purpose, a frame model with two different beam-column configurations was developed in order to observe the effects of beam depth, the axial load level and the level of seismicity. The frame models were analyzed under twenty different ground motion records. Local strain demands at the panel zones as well as the global frame deformation demands are evaluated. Analysis results revealed that AISC Specification designs allowed panel zone yielding; however, panel zones designed according to FEMA 355D showed minimal yielding for both shallow and deep beam configurations. Based on the analysis results, local shear strain demands in panel zones were expressed as a function of interstory drifts and normalized panel zone thicknesses.