Zeytin salamura atıksularının membran proses ile arıtılması ve su geri kazanımı
Treatment of the table olive brine wastewater by membrane technology and water recovery
- Tez No: 341395
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Zeytin üretim endüstrisi, üretim esnasında oldukça fazla su tüketimine ihtiyaç duyan bir endüstri dalıdır. Bu işlemler sonucunda açığa çıkan salamura prosesi atıksuları oldukça yüksek kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) değerine sahip olup, önemli miktarda iletkenlik ve askıda katı madde miktarı içermektedir. Bu nedenlerden dolayı atıksuyun hem arıtma süreci zor olmakta hem de arıtma maliyeti yüksek olmaktadır. Literatürde bu tip atıksuların membran teknolojisi ile arıtılması üzerine fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında zeytin entegre tesisinden alınan salamura atıksularının laboratuar şartlarında sırasıyla kimyasal arıtma ve membran filtrasyon prosesleri kullanılarak arıtabilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda kimyasal arıtılabilirlik çalışmalarında optimum koagülant tipi, çalışma pH?ı, koagülant dozaj miktarı, flokülant tipi ve flokülant dozaj miktarı tayin edilmiştir. Membran prosesler ile arıtılabilirlik çalışmalarında ise öncesinde optimum kimyasal arıtma şartları ile arıtımı gerçekleştirilmiş atıksuyun ultrafiltrasyon (UF) ve nanofiltrasyon/ters osmoz (NF/RO) membranlarından oluşan ileri arıtım teknolojileri ile arıtılabilirliği incelenerek atıksu deşarj standartları sağlanmıştır. Deneyler sırasında en uygun NF membran tipi, çalışma pH?ı ve RO membran tipi tayin edilmiştir. Yapılan arıtılabilirlik çalışmaları ile toplamda %99,9 KOİ ve %99,2 iletkenlik giderim verimine ulaşılmış ve deşarj standartları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Table olive industry needs a considerable amount of water during the manufacturing process. As a result of the table olive processes, olive brine wastewater is released which has a high value of COD and contains a significant amount of conductivity and suspended solids. Therefore, treatment of the olive brine wastewater is too difficult and also operation cost is too high. Literature studies about the treatment of olive brine wastewater by membrane technologies are limited. In this thesis, treatability of the olive brine wastewater provided from table olive facility is investigated in labrotary using by chemical and membran filtration processes. In chemical treteability studies, optimum coagulant type, pH, coagulant dosage value, flocculant type and flocullant dosage value are defined. In membrane processes treatability studies, treated wastewater by optimum chemical treatment conditions is investigated with advanced treatment technologies which contain ultafiltration (UF) and nanofiltration/reverse osmosis (NF/RO) membranes. Consequentially, after the chemical and membrane treatment processes, discharge standarts are obtained. During the membrane studies, optimum NF membrane type, operation pH and RO membrane type are defined. As a result of treatability studies, COD and conductivity removal efficiencies are %99,9 and %99,2, respectively.