Giresun ili Kümbet yaylası evsel atıksularının doğal arıtma yöntemleri kullanılarak arıtılması
Treatment of domestic wastewaters by using natural treatment systems, Giresun province, Kumbet plateau
- Tez No: 341499
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sulak alanlar, içerisinde birçok ekosistemin yer aldığı doğal oluşumlardır. Sulak alanlar, yabani hayvanlara barınak olması ile, yeraltı sularının beslenim ve boşalımıyla ve toprağın korunmasında görev almaktadır. Sulak alanlar, besin maddelerini kullanarak suyun arıtılmasında yardımcı olmaktadır. Atıksuların artılmasında kullanılan klasik arıtma sistemleri yerine en ucuz olan doğal arıtma yöntemleri incelenmiştir. Doğal sulak alanının işletim sistemine en yakın yapay sulak alan doğal arıtma sistemi olduğu belirlenmiştir. Yapay sulak alanlar, bulunduğu çevreyi, hayvanları, bitki örtüsünü ve mikroorganizmaları içine alan, doğal sulak alan anlayışı ile mühendisler tarafından tasarlanan entegre ve kompleks su sistemleridir. Bu tez çalışmasının iki temel amacı vardır. Giresun İli Kümbet Yaylası evsel atıksuların arıtımında elektrik ihtiyacı olmadan inşaatı ve işletimi açısından en uygun doğal arıtma sisteminin seçilmesi, Kümbet Yaylası verileri ile farklı tasarım hesaplama yöntemlerinden yararlanılarak doğal arıtma sistemlerinin alan ihtiyacını ve hidrolik yükleme oranını belirlemek ve karşılaştırmaktır. Farklı tasarım yöntemleri kullanılarak yapılan hesaplamalarda yavaş süzülme sisteminin 1862 m², hızlı infiltrasyon sisteminin 1254.88 m², yüzeysel akış sisteminin 485.76 m², yatay yüzey altı akışlı yapay sulak alan sisteminin 1097 m² alan ihtiyacı olduğu, Crities & Tchobanoglous, Kadlec & Knight ve Reed et. al tarafından tasarlanan düşey yüzey altı akışlı yapay sulak alan sistemi için alan ihtiyacı sırasıyla 607.05-322-343.3 m² olarak hesaplanmıştır. Hidrolik yükleme oranlarının standart aralığını Yavaş süzülme Tip 1 sistemi, Hızlı infiltrasyon ve Yapay sulak alan arıtım yöntemlerinin sağladığı tespit edilmiştir. Hava şartları, çevreye olan uygunluğu, basit tesis anlayışı ve eğimli araziye uygunluğu sebebiyle yapay sulak alan sistemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wetlands are natural formations, that house a lot of microsystems. Wetlands help animals find food and shelter, they feed and drain underground waters, and protect soil. They also help to keep waters clean by using nutrients in the water. Instead of industrial wastewater treatment systems, cheaper, constructed natural water treatment systems were examined in this research. Constructed wetlands are home to animals and vegetation, microorganisms and are a part of the surroundings nature. They are the integrated and complex water systems designed by engineers. They are the closest thing to natural ones. Water movement and planted plants and their roots help solid particles to collapse down to the bottom and provide cleaner water. This research has two basic objectives. First of all, how can we treat Giresun Province Kumbet Plateau's home wastewaters without using electricity. Second, how can we construct and operate this as close to the natural systems as possible. Also this research calculates and compares the required land space by using different design methods. Is the need for a different design calculations made using the methods; Slow Rate: 1862 m2, Rapid Infiltration: 1254.88 m2, Overland Flow: 485.76 m2, Horizontal subsurface wetland: 1097 m2, vertical subsurface flow artificial wetland system designed by the need for Crities & Tchobanoglous, Kadlec & Knight and Reed et. al., respectively, calculated as 607.05-322-343.3 m². Slow rate type 1 system, rapid infiltration and constructed wetland treatment systems form a hydraulic loading rate's standard range. Because of compliance of weather conditions, compliance of nature and surroundings, basic facility understanding, ease of sloping land applications, Constructed Wetlands have been chosen for this project.