Mesudiye (Ordu) ve çevresindeki bazı vejetasyon tiplerinin biyoçeşitliliğinin araştırılması
Investigating some vegetation types' bio-diversity in Mesudiye (Ordu) and around
  1. Tez No: 341511
  2. Yazar: SEVDA TÜRKİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ GÜRAY KUTBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada Mesudiye ve çevresindeki orman, çalılık ve alpin çayırlıkları içeren ekosistemlerde vasküler bitki türlerinin çeşitliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Mesudiye, Çambaşı Yaylası, Turnalık Yaylası ve Karagöl Dağı alanlarının bulunduğu karışık, saf ormanlık alanların, çalılık bölgelerin, alt, orta ve üst alpin vejetasyon katların yer aldığı 20 alanda vejetasyon katlarında, çevresel değişkenler elde edilerek gerçekleştirilmiştir. Alanları temsil eden bitki örnekleri Braun-Blanquet yöntemine göre toplanmıştır. Tür çeşitliliğini belirlemek amacıyla Shannon-Weiner, Simpson, Margalef, Evenness, tür zenginliği (richness) ve Beta çeşitlilik indeksleri hesaplanmıştır. verilerin değerlendirilmesinde Bray-Curtis Benzerlik İndisi, Pearson ve Spearman sıralı korelasyonu, One Way ANOVA, Kanonik Uyum Analizi (CCA) ve TWINSPAN analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Ekosistemlerdeki toprak parametreleri (N, P, Mg, K, Na, Ca, organik madde, PH, nem), yükseklik, eğim, bakı ve Raunkiaer?in hayat formlarına göre orman, çalılık ve çayırlık kommunitelerin değişimi ve ilişkisi araştırılmıştır. Genel olarak alanda tüm kommuniteler için önde gelen hayat formu %34,69 oranında hemikriptofit yaşam formu olurken, en düşük %17,14 oranında terofitlerdir. Kanonik uyum analizi sonuçlarına göre yükseklik, toplam örtüş, tür zenginliği, Evenness ve organik madde farklı bitki kommunitelerinin oluşmasına katkı sağlayan en önemli faktörlerdir. Yükseklik, endemizim ve anakaya, alpin bölge kommunitelerinin oluşumuna yüksek oranda katkı sağlamıştır. Beta bitki çeşitliliği indeksi ile P elementi olumlu yönde korelasyon göstermekte ve tür zenginliğinde ve çeşitliliğinde anahtar faktör olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the forest, bush and Alpine shrub inclusive ecosystems bio-diversity around Mesudiye and its surroundings. This study is carried out in Mesudiye, Cambası Plateau, Turnalık Plateau and where Karagol Mountains area's mixtured, pure forestland, moor below, upper and top Alpine levels 20 areas vegetation levels by gaining enviromental variables. The plant samples which represent the areas; were collected according to the method of Braun-Blanquet. Shannon-Weiner Endex, Bray-Curtis similarity arbitrary, Pearson and Spearman sequential collection, One Way ANOVA, Canonical Compatibility Analysis (CCA) TWINSPAN anaysis techniques were applied for the data. (N, P, Mg, K, Na, Ca, organic substance -matter, PH, humidity) highness, slope, inspection and in accordance with Raunkiaer?s life forms; forests, scrubs and meadow communities change and relationhip were eincestigated in soil parameters in ecosystems. In general, the most abundant life form for all communities is hemicryptophyte of %34,69 ratio; the lowest ratio is %17,14 for terophytes. In accordance with Canonical compatiblity analysis, height, match up with total, variance of species, Evenness and organic matter were the most important factors for contributing the formation of different plant communities. Height, endemizm and bedrock contributed high rate for occuring for formation of Alpine region communities. Beta plant diversity endex and P element has a positive correlation and plays the key role for species variances and variances.