Faraday kafesi ile koruma ve topraklama direncinin verim arttırma yöntemleri
Protection by Faraday cage and methods for increasing the efficiency of grounding resistance
- Tez No: 341519
- Danışmanlar: PROF. DR. M.SALİH MAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yıldırımın yapılara ve canlılara zarar vermesi nedeniyle yıldırımdan koruma günümüzde büyük önem arz etmektedir. Nüfus ve buna paralel olarak bina sayısındaki artış nedeniyle yıldırımın verdiği hasarlar daha da artmaktadır. Bu hasarları en aza indirgemek için çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Bunlardan biri Faraday kafesi olup iyi bir Faraday kafesi için topraklama direncinin düşük olması gerekmektedir.Bu tezin ilk aşamasında yıldırım ve topraklama ile ilgili teorik bilgiler araştırılmıştır. Faraday kafesi kısa iletim hatları ile modellenerek yıldırım dalgası cevabı EMTP-ATP ile elde edilmiştir. Yapılan modelleme ile Faraday kafesinin ağ gözlerinin boyutlarının etkisi incelenmiştir. Faraday kafesinin ağ gözleri arasındaki potansiyel dağılımı kısmi diferansiyel denklemlerin sonlu farklar ile nümerik çözümü MATLAB'ta yapılarak bulunmuştur. Topraklamanın iyileştirilmesi için kullanılan tekniklerden bahsedilmiş, bu tekniklerin bir bölümün uygulaması yapılarak test sonuçları değerlendirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Yıldırımdan korunma, Faraday kafesi, topraklama
Özet (Çeviri)
Protection against ligthning is important subject as ligthning is harmful for livings and structures. Damage due to ligthning strokes increases since there is increase in population and number of buildings. Various techniques have been developed to minimize the effects of ligthning. One of them is Faraday cage and grounding resistance should be small as much as possible for an effective grounding.In the first part of this thesis the theoretical information about ligthning and grounding systems is given. Faraday cage is modeled by short lines (stubs) and ligthning surge response of the cage is obtained in EMTP-ATP. Using this model, the effect of grid size is investigated. Potential distribution in the grids is also obtained by solving partical differential equation numerically using finite difference approximations in MATLAB. In additon, the techniques for improving grounding resistance are discussed and application results are given.KEY WORDS: Lightning protection, Faraday cage, Grounding