Titanyum ve alaşımlarına uygulanan yüzey mühendisliği teknikleri
  1. Tez No: 34153
  2. Yazar: SELVİNAZ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Titanyum ve alaşımlarının özellikleriyle bunlara uygulanan yüzey işlemleri üzerinde durulmuştur. Titanyum ve alaşımları oldukça iyi korozyon direnci, iyi agırlık-mukavemet oranı ve hafif ağırlık gibi avantajlara sahiptir» Bu özellikleri uzay ve kimya endüstrisinde yaygın alarak kullanılmasına öncülük etmiştir. Bununla birlikte, titanyum alaşımlarının aşınma direncinin son dBrece zayıf olmasından dolayı birçok uygulamalardaki kullanımı sınırlanmıştır. Yüzey özelliklerini değiştirecek bazı sınırlamaları yenmek için, titanyuma plazma nitrürleme, iyon implantasyonu, ince kaplamalar, oksidasyon, lazer- ve elektron ısını ile alasımlandırma gibi birçok yüzey mühendisliği teknikleri tatbik edilir. PVD kaplama ile çelik yüzeylere karsı* titanyum alaşımlarının asmma özelliklerinde gözlenebilir bir düzelme elde edilir. PVD « plazma nitrürleme, anodlama ve iyon implatasyonunda elde edilen kaplamaların yüksek yükler halinde kullanılması mümkün olmamaktadır. Bu durumda, daha derin kaplamalara ihtiyaç duyulur ve buda lazer ve elektron ısını kullanarak sıvı faz alasımlandırı İması ile yapılır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, surface properties of titanyum alloys were examined. Titanyum and alloys have advantage of light weight, good strength -to- weight ratio and very good. corrosion resistance » These properties have led to wide spread application in the aerospace and chemical industries. However, wear resistance of titanyum alloys are extremly poor, the use of them in many applications is impaired. To overcome same of the limitations by modifying surface properties, many surface engineering techniques, such as plazma nitriding, ion implantation, thin coatings, oxidation, laser and electron beam alloying, have been applied to titanium. A considirable improvement in the wear properties of titanium alloys against steel mating surfaces, can be ensured by the PVD process» The thin cases obtained by plasma nitriding, PVD and ion implantation a.re unlikely to be of much use in high load applications. In these states, much deaper cases need to be produced and these can be developed by liquid phase alloying, employing lasers and electrons beams.