Bir nükleer reaktörün tek hızlı difüzyon modeli
  1. Tez No: 34154
  2. Yazar: KEVSER KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezdeki amacımız, detaylı olarak nükleer fisyon reaktörlerin temelini oluşturan teoriyi hem nükleer mühendislik öğrencilerinin hem de nükleer reaktör mühendisliğinde bilgi edinmek isteyen başka anabilim dallarındaki mühendislerin ulaşabileceği tarzda geliştirmektir. Her örneğe, nükleer fisyon zincir reaksiyonlarını yöneten temel bilimsel il kelerle başlanıyor. Bu temel kavramlar, nükleer reaktör dizaynı gerçek mühendislik uygulamaları düzeyindeki bir sonuca götürüyor. Bu gelişmeler süresince, bir reaktör korunun nükleer analizi ile buna paralel olmayan nükleer analiz görüşleri arasındaki karşılıklı etkileşim üzerinde sürekli duruluyor. Bu tezde nükleer fisyon reaktörlerine uygulanabilen nükleer fizikle ilgili kavramların kısa bir açıklaması sunuluyor. Bu konular sadece nükleer fisyon pro sesinin kendisi hakkında bir görüşü değil, aynı zamanda nötronların reaktördeki korlarla etkileşen zincir reaksiyonunu sürdürücü gibi hareket eden değişik şekillerin bir görüşünü de içermektedir. Çağdaş nükleer reaktörlerin çeşitli tipleri, bunların temel elemanları ve nükleer reaktör dizayın üzerinde nitelikli bir tartışma ve de nükleer reaktör mühendislik üzerine bir özetle devam ediyor. Bu tezde nükleer reaktör analizinin dayandığı bilimsel temel prensiplerin geliştirilmesi ve bu prensiplerin çağdaş reaktör dizaynında kullanılan en yaygın analitik gereçlere uygulanılması amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this thesis is to develop in detail the theory of nuclear fission in a manner accessible to both nuclear engineering students and those engineers from other disciplines who wish to gain some exposure to nuclear engineering. We begin with the fundamental scientific principles governing nuclear fis sion chain reactions and then carry these fundamental concepts through to the level of realistic engineering applications in nuclear design. During this de velopment we continually stress the interplay between the nuclear analysis of a re actor core and the parallel nonnuclear design considerations. Our concern is always with emphasis of fundamental concepts over sci entific applications. The topics we develop have a much broader range of validity and would apply well to the analysis of other types of nuclear reactors. We hope that engineers from other disciplines would also find this thesis useful as an int roduction to the concept involved in nuclear analysis. The topics include not only a consideration of the nuclear fission process itself, but also a consideration of the various ways in which neutrons interact with nuclei in the core. We next consider the general concepts involved in studying nuclear chain reactions. In this thesis we are intended also to develop the fundamental scientific prin ciples underlyingnuclear reactor analysis and to apply these principles for de rivation of the analytical tools used in contemporary reactor designg.