Doppler cihazı ve autoregresif spektral analiz metoduyla mitral ve triküspit kapaklardaki kan akışının incelenmesi
A Study of mitral and tricuspid valve blood flows by autoregressive spectral analysis method and doppler unit
  1. Tez No: 34158
  2. Yazar: SADIK KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI ÖZET Doppler tekniği vücut içerisindeki kan akış bilgisinin (hız ve debi) insan vücuduna zarar vermeden (non-invasive) incelenmesinde kullanılan önemli bir tekniktir. Doppler fark frekansı, kanın akış hızı ile orantılı olduğu için çeşitli spektral analiz metodları ile analiz edilerek Doppler spektrumunun zamanla değişimini gösteren sonogramlar ve kan akışı ile ilgili klinik bilgiler elde edilmektedir. Bu tezde kalp içi mitral ve triküspit kapaklarda meydana gelen daralmaların tesbiti, bu bölgelerden Doppler sinyalleri kaydedilerek yapılmaktadır. Araştırma, Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü 'nde yapılmıştır. Mitral ve triküspit kapak daralması olan çeşitli hastalardan ve sağlıklı kişilerden kaydedilen Doppler sinyallerinin spektral analizleri yapılarak her hastaya ait sonogramlar çizdirilmiştir. Sonogramların elde edilmesi sırasında spektrum analizi için kullanılan HFD ve AR modelleme metodları frekans seçicilikleri ve klinik teşhise etkileri açısından karşılaştırılmaktadır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda AR metodunda, HFD metoduna göre ; 1. Sonogram zarfının daha kesin ve belirgin olmasından dolayı maksimum frekansın daha doğru belirlendiği, 2. Yanıltıcı frekansların bulunmadığı, 3. Sonogramların yüksek çözünürlük ve kaliteli olduğu, 4. Hekimin kolay ve doğru teşhis koyabildiği tesbit edilmiştir
Özet (Çeviri)
VX1 A STUDY OF MITRAL AND TRICUSPID VALVE BLOOD FLOWS BY AUTOREGRESSIVE SPECTRAL ANALYSIS METHOD AND DOPPLER UNIT SUMMARY Doppler ultrasound is an important technique for non-invasively detecting the velocity of blood. Since Doppler shift signal directly proportional to the velocity of the blood flow, a number of analysis methods are available for obtaining a pictorial record of the Doppler signal, of which most commonly used is the spectral analysis. In this thesis, intracardiac mitral and tricuspid valves stenosis will be investigated by using a Doppler system. Data are obtained from patients treated at the Department of Cardiology of Erciyes University Medical Faculty. Recordings are made from both normal patients and patients suffering from mitral and tricuspid stenosis. For each patient, the sonogram display is obtained by performing a spectral analysis on the Doppler signal. Both conventional fast Fourier transform (FFT) methods, which is the method currently employed almost all commercially available Doppler systems, and autoregressive (AR) modeling method of spectral analysis are used to calculate sonograms. FFT and AR methods are compared for their overall performance regarding clinical evaluation of mitral and tricuspid stenosis. Based on these comparisons, it is concluded that 1. Maximum frequency waveform can more precisely be determined in AR spectrum because of the improved sonogram envelope. 2. Spurious frequency peaks, which are frequently encountered in FFT spectra, do not exist in AR spectra. 3. AR method provides better frequency resolution than the FFT method. 4. AR method provides more accurate information than the FFT method regarding the diagnosis of intracardiac diseases.