Servo volflerde kuvvet analizi
  1. Tez No: 34159
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÖRDEBİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ill ÖZET Kontrol valflerini dizayn etmek için valf sürgüsüne gelen kuvvetlerin bilinmesi gereklidir. Bu durum servo valflerde daha büyük önem arz eder. Zira sürgü tahrik mekanizmasının boyutları ve gücü bu kuvvetlere bağlı olacaktır. Valf kumandalarında; Kütle kuvvetleri, viskos sürtünme kuvvetleri, Coulomb sürtünme kuvvetleri, akış kuvvetleri ve yay kuvvetleri sürgü hareketine karşı direnmektedir. Bu kuvvetler ve bunlara karşı alınan önlemler bu çalışmada incelenmiştir. Çalışmada önce mekanik geri beslemeli bir elektrohidrolik servo valfin çalışması ayrıntılı olarak incelenmiş ve çeşitli servo sistemlere ( kuvvet, hız ve konum servosu) örnekler verilmiştir. Daha sonra sarvo valf karakteristikleri ve dizayn esasları üzerinde durularak sürgülü valflerin gelişimi ile ilk uygulamaları anlatılmıştır. Müteakiben valflerde oluşan çeşitli kuvvetler ve bunlardan kurtulma yolları üzerinde durulmuştur. Bundan sonra da çeşitli servo valf dizaynları incelenmiştir. Daha sonra muhtelif yükler altındaki ( viskoz, atalet, yay v.s.) sistemlerin cevapları incelenmiştir. Son olarak sürgülü valflerdeki çalışma kuvvetlerinin analizine yönelik olarak yapılan bir deneysel çalışma incelenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar teorik sonuçlarla karşılaştırılmış, benzerlikler ve farklılıklar üzerinde durulmuştur. Bölümün sonunda boyutsuz çalışma kuvvetleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY It is necessary to know about the forces coming to the valve spool in order to design the control valves. This situation has more importance on servo valves since the dimensions and forces of spool drive mechanism will depend upon these forces. Mass forces, viscous friction forces, coulomb friction forces, flow forces and spring forces on valve control withstand the spool motion. These forces and precautions taken against them have been examined in this study. In this study, first of all, operation of an electro hydraulic servo valve with mechanical feedback was investigated and some examples about different servo systems, (force, speed and position servos) were given. Later on, servo valve characteristics and designs were examined and primary applications and developments of spool valves were outlined. Subsequently, various forces on valves were summarized, and the ways of getting rid of these forces were explained. Then, various valve designs were investigated. Meanwhile, response of the systems under different loads (viscous, inertia, spring, etc.) were observed. And finally, an experimental study accomplished about the analysis of operating forces on spool valves were examined. The results from these experiments were compared with theorical results and upon similarities and differences were examined. At the end of the section dimensionless operation forces were obtained