Konvansiyonel FU-400 freze tezgahının CNC (Kompüter Nümerik Kontrol) kontrollü freze tezgahına dönüştürülmesi
- Tez No: 34157
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada konvansiyonel bir freze tezgahının ilerleme tahrik düzenlerinin değiştirilerek CNC freze tezgahına dönüştürülmesi ele alınmıştır. Çalışma 4 safhadan meydana gelmektedir. Birinci safhada, nümerik kontrol tezgah tanımı.bu tezgahların kullanımını gerektiren sebepler, NC takım tezgahları ile klasik takım tezgahlarının mukayesesi,dönüştürme işleminde karşılaşılan zorluklar araştırılmıştır. İkinci safhada, klasik freze tezgahının CNC ( Computerized Numeric Control ) tezgaha dönüştürülmesinde uygulanacak bazı işlemler,konvansiyonel tezgahla CNC tezgah arasındaki mekanik yapı farklılıkları, tahrik sisteminde kullanılan tahrik elemanları, CNC tezgahların kullanım yerleri ve tercih sebepleri incelenmiştir. Üçüncü safhada, dönüştürme yapılacak konvansiyonel freze tezgahı tahrik mekanizması irdelenerek buradan elde edilen bazı değerlerin CNC tahrik mekanizmasında kullanılması, tahrik elemanlarının hesaplama yöntemi ve seçimleri yapılmıştır. Dördüncü safhada ise, hesaplama sonucu elde edilen değerlere göre X,Y ve Z eksen tahrik düzenlerine ait komple ve parça resimleri adaptasyon yapılarak dizayn edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, conversion of a convantional milling machine to a CNC milling machine is examined. This study consists of 4 main stages. In the first stage, definition of CNC machine tool, the reasons for using the CNC machine tool, comparison NC machine tools with convantional machine tools and difficulties on conversion process of a conventional machine tool to a CNC machine tool are investigated. In the second stages, have been some processes to be applied in conversion of a conventional milling machine to a CNC milling machine, constructional differences between conventional and CNC machine, driving compenents used for feed drive system, application areas of CNC machine tools in manufacturing have been examined. In the third stages,The calculations^, regarding with drive system and choicing the elements were determined by using several data obtained by examination of feed drive system of the conventional milling machine which will be converted to CNC. Finally, in the fourth stages, assembly of X, Y and Z axis feed driving systems were designed by making adaptation in accordance with the volues which are obtained as a result of previous calculations.