İplik üretimi öncesi işlemler ve optimum iplik üretimi
- Tez No: 34161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
-v- ÖZET Günümüzde tekstil sanayindeki işletmelerin ayakta durabilmesi için dünya pazarındaki yerini kaybetmemesi gerekir. Bu durum ise, ancak ürettiği mamulün kalitesinin ve veriminin yüksek olması ile mümkündür. Bunun için klasik makinalar yerine yarı otomatik veya otomatik makina çalıştırma ihtiyacı doğmuştur. Bu araştırmada işletmenin optimum iplik üretimini sağlayabilmesi için gerekli iplik ve iplik öncesi proseslerin optimizasyonu incelendi. Pamuk elyafı fiziksel özelliklerine' göre ayrı ayrı sınıflandırılarak lif ölçüm sistemleri incelendi, iplik proses akımına göre makinalar ve teknik ayarları hakkında bilgi verildi. İşletmede elde edilen ipliğin standardının uluslararası standartlarla karşılaştırılarak işletmenin dünya standartlarındaki yeri tesbit edildi. İşletmede elde edilen bulgulara göre 1992 yılı iplik kalitesinin dünya standartlarında %25 lik sıraya girmiş olduğu görüldü. Dolayısıyla, bu çalışmada elde edilen değerlere göre iplik üretimi ve kalitesi üzerindeki iyileştirmeye; iyi bir hammadde seçiminin, otomatik makinaların ve bu otomatik makinalara yapılan teknik ayarların katkısının büyük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-vı- SUMMARY Nowadays, the enterprises in textile in dustry hasn't to lose their place in world-market to keep them selves remain standing. To get this, the quality and the productivity of their products must be at the highest point. Because of this, there is necessary to use half or full automatic machines insead of classical machines. In this research, the required spinning and beforö-spinning processes has researched to get the optimum yarn production. The cotton fibres classif icated according to their physical specifications, and fibre measuring systems was researched. There are informations about machines and their technical settings, according to spinning process flow. The standarts of the product of enterprice compared to international standarts and the place of the enterprise in world standarts has defined. By the findings has been seen that the quality standarts of the product is in the 25% segment of world stajÇdarts. According to the values, which were get by this research has been seen that the contribution of choosing letter raw material, automatic machines and the technical settings of them is very important for improving of spinning and it's quality.