Torna tezgahında talaş kaldırma şartlarında çeliklerin yüzey kalitesine etki eden faktörlerin deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 34162
  2. Yazar: MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada kuru ve soğutma Sivili tornalama şartlarında yüzey kalitesine etki eden faktörler deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar Universal bir torna tezgahında gerçekleştirilmiş olup test malzemesi olarak ötektoid altı çelikler kullanılmıştır. Deneyler ısıl işlem uygulanmadan ve normal izasyon işlemi uygulanmak üzere iki şekilde yapılmıştır Deneyler esnasında kesme kuvveti ve takımın aşınması ölçülmüş tür. Bu çalışmada işlenen malzemenin karbon oranı, kesme hızı, talaş derinliği ve ilerleme "-faktörlerinin yüzey pürüzlülüğüne etkileri tesbit edilmiştir. Karbon oranının artışı ile ortalama yüzey pürüzlülüğü Ra değerinin azalarak sabit kaldığı görülmüştür. Kesme kuvvetinin ise karbon oranının artışı ile artmakta olduğu gözlenmiştir. Kesme hızının artışına bağlı olarak yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvveti azalarak yaklaşık bir değerde sabit kalırken ilerleme değeri ve talaş derinliğinin artışı ile pürüzlülük ve kesme kuvveti artmıştır. Deneyler esnasında kalemdeki aşınma ihmal edilebilecek kadar az olmuştur. Deneysel sonuçlar mukayese edildiğinde soğutma sivili torna lama şartlarında, normal izasyon ısıl işlemine tabi tutulmuş ötektoid altı çeliklerde daha iyi yüzey kalitesi elde edilmekte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y In this study, the factors affecting on the surface quality during dry and wet (with caolent) turning were researched expermentaly. Experimental studies were realized an a universal lathe, and the hypotectoid steels were used as test specimens. Untreated and normalized steels were used as test material. During the experiments, cutting farces and tool wear were measured. In this study, the effects of, the carbon content of the steel, cutting speed, cutting depth and feed on the surface roughness were observed. It was observed that bath" surface roughness, R* remains constant af terdecreasing and the cutting force is incread by carbon content in the steel. Cutting force and surface roughness valuesare decreased by cutting speed and then remain a constant values. As the Cuttingdepth and -feed increasing the roughness and cutting force also increase. The neglecable tool wear was observed during the test. When the results are compared each other, the best roughness results were conditions, observed on normal 11 ized steel samples under wet.