Açlığa alternatif zorlamalı tüy döktürme yöntemlerinin beyaz yumurtacı tavukların verim performansı ve yumurta kalite kriterleri üzerine etkileri
Effects of alternative non-feed removal methods for induced moulting on performances and egg quality traits of white layers
- Tez No: 341632
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, açlığa alternatif bazı tüy döktürme yöntemlerinin verim ve kalite parametreleri üzerine etkileri incelenerek en uygun yöntemin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 82 haftalık yaşta 528 adet beyaz yumurtacı tavuk (Super Nick) kullanılmıştır. Deneme 6 tekerrürlü 4 gruptan oluşmuş olup, her bir grupta 132 adet tavuk ile yürütülmüştür. Çalışmada, açlık yöntemi kontrol grubunu oluşturmuş olup, tavukların önünden yem 12 gün tamamen çekilerek yemsiz bırakılmıştır. İkinci gruba 14 gün sürekli olarak yalnızca dane arpa verilirken, üçüncü gruba 14 gün yalnızca dane buğday sürekli olarak verilmiştir. Dördüncü gruba ise 14 gün sınırlı yemleme uygulanmıştır.Zorlamalı tüy döktürme sonunda en yüksek canlı ağırlık kaybı aç bırakılan tavuklarda (% 28.21) olurken, arpa verilen tavuklarda (% 27.12), buğday verilen tavuklarda (% 23.12) ve sınırlı yemlenen tavuklarda (% 18.39) olmuştur. Zorlamalı tüy döktürme yöntemlerinin yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kütlesi ve kabuksuz yumurta oranı üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunurken (P0.05). Tüy döktürme yöntemlerinin verim döneminde incelenen yumurta kalite özellikleri üzerine etkisi olmamıştır (P>0.05).Sonuç olarak, zorlamalı tüy döktürmede aç bırakma yöntemine alternatif olarak dane arpa ve buğday verme ile sınırlı yemleme yönteminin başarı ile uygulanabileceği görülmüştür. Dane arpa verilerek tüy döktürmenin yumurtacı tavukların zorlamalı tüy döktürmede daha fazla canlı ağırlık kaybı sağlayarak üreme organlarında istenilen düzeyde küçülme gerçekleştirmesi ve kabuksuz yumurta oranının daha düşük olması gibi nedenlerle açlığa alternatif en uygun yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The effect of different induced molting methods alternative to feed withdrawal method on egg production and quality was evaluated so as to reveal an alternative applicable method to fasting. A total 528 laying hens of commercial white strain (Super Nick), 82 wk of age, were used in the present study. The hens were randomly divided into 4 groups each comprising 132 hens with 6 replicates. The 4 molting programs were feed withdrawal for 12 days (CN), whole-grain barley for 14 days (WB), whole-grain wheat for 14 days (WW) and feed restriction (FR). During the molting period, the highest body weight loss was observed in CN group (28.21 %), followed by values as 27.12 %, 23.12 and 18.39 % in WB, WW and FR treatments, respectively. Induction hens to molt by different methods statistically significant influenced (P0.05). Internal and external egg quality indices was not statistically affected by molting treatments either (P>0.05). Data obtained in the present study clearly showed that WW, WB and FR methods, which allows limited amount of feed intake during molting, offer reasonable alternatives to that feed-withdrawal method, has been applied with great success over several decades. However, observations regarding the relatively more body weight loss and expected regression in productive organs while reduction in shelless egg rate favours the WB method among the programs examined.