Elektirik üretimi için güneş havuzu destekli çoklu üretim sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a solar pond based multi-generation system with electricity production
- Tez No: 341669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyadaki enerji ihtiyacının hızla artması endüstriyel ve evsel tüketicilerin güç ihtiyaçları için entegre alternatif sistemlerin arttırılmasını gerektirmektedir. Sunulan bu tez çalışmasında, elektrik ve hidrojen üretimi için güneş ve rüzgâr enerjisi destekli entegre sistem önerilmiş ve bu sistem komponentlerinin enerji kayıplarının nedenleri ve yerlerinin belirlenmesinde, enerji ve ekserji verimliliklerinin ortaya konulmasında termodinamik analizle ilişkili yaklaşım değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında ortaya konulan hedeflere ulaşmada EES (Engineering Equation Solver) isimli mühendislik programı kullanılmıştır. Entegre güç üretim prosesinin, komponetlerinin ve tüm sistemin ekserji yıkımlarının azaltılması, sırasıyla Termodinamiğin Birinci ve İkinci Kanununa bağlı olarak enerjetik ve ekserjetik verimliliklerinin artırılması sera gazı emisyonlarının azaltılması, çevresel etkilerin azaltılması ve yeşil bir dünya için sürdürülebilirliğin gelişitilrilmesinde önemli sonuçlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The growth of energy demand in the world requires addressing the increasing integrated alternative power requirements of industrial and residential consumers. In this study, a solar and wind energy based integrated system for electricity and hydrogen production is proposed and examined with respect to thermodynamic analysis in order to determine the causes and locations of the energy losses, and energy and exergy efficiencies analysis of the system components. In order to accomplish current thesis, all the simulation studies have been performed by the Engineering Equation Solver (EES). Reducing the exergy destruction of the integrated power production process components and whole system, and increasing the energetic and exergetic efficiencies, respectively, based on The First and Second Laws of Thermodynamic results in reduced green gas emissions, less environmental impact and enhanced sustainability for a green world.