Hidrojen enerjisi üretmek için güneş kolektörleri ile entegre bir güneş havuzunun performansının incelenmesi
Investigation of performance of a solar pond integrated with solar collectors for hydrogen energy production
  1. Tez No: 367736
  2. Yazar: MUSTAFA ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güneş enerjisi bakımından yeterli potansiyeli bulunan ülkemiz için güneş enerjisinden en verimli şekilde yararlanma yollarının araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, güneş havuzu, düzlem güneş kolektörü ve Organik Rankine Çevrimi (ORÇ) olmak üzere birbirleriyle entegre üçlü bir model sistem tasarlanmıştır. Yeni model bu sistemin, hem termal ve elektrik hem de hidrojen enerjisi üretme performansının belirlenmesi için kütle, entropi, entalpi, enerji ve ekserji dengelerini veren matematiksel eşitlikler çıkarılmış ve bu eşitlikler Engineering Equation Solver (EES) programı yardımıyla çözülmeye çalışılmıştır. Böylece entegre sistemin enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, güneş enerjisini uzun süre depolayabilen güneş havuzu ile desteklenen düzlem güneş kolektöründen daha kısa sürede ve daha yüksek sıcaklılarda çıkış suyu elde edilebileceği görülmüştür. Entegre sistemden gelen termal enerji kullanılarak ORÇ çevrimi sayesinde önemli miktarda elektrik enerjisi üretilmiştir. Aynı zamanda, üretilen elektrik enerjisi ile suyun elektrolizi yöntemiyle taşınabilir enerji olan hidrojen enerjisi üretim performansı belirlenmiştir. Buradan elde edilen kuramsal sonuçların, yapılması planlanan entegre sistemler hakkında önceden gerçeğe yakın ve doğru tahminler yapılması konusunda yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
It is very important to investigate the most efficient way to benefit from the solar energy for our country which has a sufficient potential. In this study, an integrated system consists of a solar pond, flat plate collectors and an Organic Rankine Cycle (ORC), was designed. Both thermal and electricity as well as hydrogen energy generation performances of the integrated system were determined. In addition, mass, enthalpy, entropy, energy and exergy balance equations were tried to solve by using a software which is called Engineering Equation Solver (EES). Thus, energy and exergy analysis of the system were done. As a result, output water at higher temperature can be obtained from the flat plate collectors which are supported by a solar pond. Than a significant amount of electrical energy was produced by using ORC which uses thermal energy comes from integrated system. At the same time, the performance of the hydrogen energy which is called portable energy production with the electrical energy was determine. We believe that the theoretical results obtained in this work are very useful in making realistic and accurate predictions about the pre-planned integrated systems to produce the hydrogen energy.