Marmara Denizi'nden avlanan hamsi(Engraulis encrasicolus L., 1758 )'lerde ağır metal birikiminin belirlenmesi
Determation of heavy metal accumulation in anchovy (Engraulis encrasicolus L., 1758) catched from the Marmara Sea
  1. Tez No: 341690
  2. Yazar: ÇİĞDEM TÜRKSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Marmara Denizi?nden avlanan hamsi balıklarının kas dokusunda Al, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg ve Pb metallerinin miktarının av sezonu boyunca birikiminin ve zamana göre değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, anchovy which are catched from the Marmara Sea were used as material. Muscle tissues were taken from fish samples and analyzed to determine of level of Al, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg and Pb during catching season.