Bir rant kaynağı olarak petrolün Suudi Arabistan'ın mevcut iç politikasına etkisi
The effects of oil rent on existing domestic policy of Saudi Arabia
  1. Tez No: 341723
  2. Yazar: EMRAH UTKU GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ortadoğu?da petrolün keşfi, petrole sahip bölge devletlerinin politik, ekonomik ve sosyal yapısını etkilemiş ve milli gelirlerinin büyük bir kısmını petrol ihracatından elde eden rantiyeci devletlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu tezde, Ortadoğu petrol ülkelerinden Suudi Arabistan durum çalışması olarak incelenmiştir. Suudi Arabistan, milli gelirlerinin büyük kısmını petrol rant gelirlerine dayandırdığından rantiyeci bir devlettir. Petrol ve gelirleri Suudi Arabistan?daki geleneksel yönetimi, vergilendirme ve temsiliyet sistemini ve muhalefet hareketlerini etkileyen ve mevcut iç politikalarının sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that continuity of Middle East domestic policies are explained by oil revenues, specifically affecting the system of taxation and representation as well as opposition movements in this country. The dissertation starts with the analysis of political economy and social structure of states which are dependent on oil. In literature, they are known as rentier states, i.e. states that obtain oil export as the large part of their national income. In this thesis, Saudi Arabia is examined as a case study. Saudi Arabia is known to be a rentier state due to the fact that the large part of its own national income is based on the income of oil rent. This argument will be supported by the analysis of taxation and representation system, and opposition movements in Saudi Arabia. Thereby, the continuity of current domestic policies is also discussed.