Mantle cell lenfoma hastalarında RHO-kinaz gen polimorfizmleri ve protein ekspresyonlarının (siklin D1, p53, p63, Ki-67, ROCK1 ve ROCK2) araştırılması
Investigation of RHO-kinase gen polymorphism and expression of proteins (cyclin D1, p53, p63, Ki-67, ROCK1 and ROCK2) in mantle cell lymphoma patiens
- Tez No: 341725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giris: Mantle cell lenfoma (MCL), siklin D1 asırı ekspresyonuyla karakterize ve agresif seyirli bir nonHodgkin lenfoma alt grubudur. Günümüzdeki mevcut tedavi yöntemleriyle kür elde edilemez. Bu nedenle MCL için ideal tedavi yöntemleri hala arastırılmaktadır ve yapılan arastırmalar hücre siklus fazının bozulması sonucu olusan MCL?nin tedavisinde hücre içi yolakların önemli hedefler olusturabileceğini göstermektedir. Hücre siklus düzenleyicilerinden p53, p63, Rho kinazların kanser patogenezinde önemli rollerinin olduğu yapılan çalısmalarla gösterilmistir. Yine yapılan arastırmalarda Ki-67 proliferasyon indeksinin kanser hastalarında prognostik bir faktör olduğu gösterilmistir. Amaç: Bu çalısmada, siklin D1 ile p53, p63 ve Rho-kinaz (ROCK1 ve ROCK2) enzimleri arasında bir iliski olabileceğini düsünerek, MCL?de siklin D1, p53, p63 ile ROCK1 ve ROCK2 protein ekspresyonlarını arastırmayı ve karsılastırmayı, ayrıca ROCK1 ve ROCK2 gen polimorfizmlerini ve Ki-67 ekspresyonunun MCL hastalarında, tedaviye cevap, nüks ve prognozla iliskisini arastırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: 2006-2012 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, hematoloji kliniğine kabul edilmis, 60 MCL hastası ve 60 kontrol grubu retrospektif olarak çalısmaya alındı. Hematoksilen ve eozin boyalı tüm arsiv preparatları tekrar değerlendirilerek immunhistokimya ve PCR çalısması için seçildi. p53, p63, ROCK1 ve ROCK2 tümör hücrelerindeki boyanma oranına göre 0-3 arasında skorlandırıldı. Ki-67 ise boyanma oranına göre % olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction; Mantle cell lymphoma (MCL) is aggressive sub-type of Non- Hodkgin Lymphoma which is characterized by expression of cyclin D1. It is not a curable disease with available chemotherapeutic regimens in nowadays. Ideal therapeutic investigations are performed for this reason. These investigations were shown that cell cycle is deregulated in the cells and targeted therapies directed to phase of cell cycle may cause important development of therapies in MCL treatment. The cell cycle regulators p53, p63, Rho kinases play an important role in the pathogenesis of cancer has been reported to be. Again studies Ki-67 proliferation index was shown to be an important prognostic factor in cancer patients . Aim; in this study, we thought that cyclin D1 and p53, p63 and Rho-kinase (ROCK1 and ROCK2) enzymes may be an association of, MCL. We planned to investigate and compare the protein expression profile cyclin D1, p53, p63, and with the ROCK1, ROCK2, and also ROCK2 gene ROCK1 polymorphisms and Ki-67 expression in patients with MCL. We also aimed to investigate response to treatment, the relationship between recurrence and prognosis. Material and Method; This study was performed retrospectively and was included 60 MCL and 60 control group of patients who applied to hematology department of Gaziantep University of Medical School between 2006-2012 years. Hematoxylin and eosin stained slides in the entire archive was reevaluated and selected for immunohistochemistry and PCR again. p53, p63, ROCK1 and ROCK2 were scored to between 0-3 rates according to staining ratio in tumor cells.