Beyaz önlük hipertansiyonunda uç organ hasarı ile vücut kitle indeksi arasındaki ilişki
White coat hypertension and target organ damage in the relationship between body mass index
  1. Tez No: 341726
  2. Yazar: ATAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESARİ KARTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Klinikte ölçülen kan basıncı hala tam olarak açıklanamayan mekanizmalarla bazı insanlarda yüksek çıkmakta, medikal ortamın dışında ise normal bulunduğu bilinmektedir. Bu durum beyaz önlük hipertansiyonu olarak tanımlanmıştırHipertansiyonda uç organ hasarının bilinmesi tedaviye yön verilmesi açısından çok önemlidir. BÖH'ün tedavisi yönünde farklı görüşler vardır. Kan basıncı bize bu yönde yardımcı değildir. Kan basıncında anlamlı değişiklik olmaksızın uç organ hasarı oluşmaktadır.. Biz çalışmamızda VKİ ile beyaz önlükte görülebilen uç organ hasarları arasındaki ilişkiyi aramayı amaçladık. Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye Polikliniği'ne başka nedenlerle başvuran veya hastalık saptanmayan sağlıklı kişiler arasından hipertansiyon tanısı almamış ya da hipertansiyon nedeniyle tedavi edilmemiş, sistolik kan basıncı >140mmHg, diyastolik kan basıncı >90 mmHg'nin üzerinde olan bireyler dahil edildi. 50 kadın ve 50 erkekten oluşan grubun ayaktan kan basıncı takibi yapıldı. Gündüz ölçüm değerleri kriter alınarak sistolik kan basıncı değerleri 135 mmHg, diyastolik kan basıncı değerleri 85 mmHg'nın altındaki değerler BÖH olarak kabul edildi. Hastalar uç organ hasarı yönünden değerlendirildi..Ortalama Sol Ventrikül Kitle İndeksi ve Sol Ventrikül Kitlesi değerleri sırasıyla 96.29 ± 25.64 gr/m2 ve 170.87 ± 50.17 gr ve protein atılımı ortalama değeri: 28.89 ± 44.14 gr/dl olarak bulundu. Hipertansif retinopati sıklığı %17 olarak bulundu. Bunların %12'si evre 1, %8.4 evre 2, %1'i evre 3 değerlerinde bulundu.VKİ ile SVKİ, hipertansif retinopati ve mikroalbuminüri arasında korelasyon arandı. Kan basıncı değerlerinden bağımsız olarak VKİ ile SVK ve SVKİ arasında korelasyon bulundu.BÖH'lü bir hasta izlenirken kan basınçlarında anlamlı değişiklik olmaksızın kalp yetmezliği oluşabilmektedir. Obezite bu olaya katkıda bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
It is known that some people exhibit elevated blood presure in a clinical setting due to unknown mechanisms while their blood pressure would be normal outside the medical environments. This situation is defined as white coat hypertension. It is discussed whether WCH causes end organ failure. While WCH is a benign situation, some think that it might cause end organ failure like hypertension.It is critical to recognize the end organ failure in hypertension in order to determine the treatment course. End organ failure and concomitant diseases along with the blood presusre levels are considered while planning the treatment. There are different opinions on WCH treatment. Blood pressure doesn?t help us in this aspect. End organ failure occurs without any significant changes in blood pressure. Therefore, end organ failure needs to be well-recognized which requires understanding the contributing factors thoroughly. Keeping these factors under control enables a harmless course of white coat hypertension. In our study, we aimed to investigate the relation between BMI and end organ failure that might be seen in white coat hypertension. Individuals who were admitted to Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Internal Medicine Department, General Medicine Polyclinic due to other complaints or who were not diagnosed with or treated for hypertension among those without any detected disease with systolic blood pressure >140, diastolic blood pressure >90 were enrolled in our study. Outpatient blood pressure follow-up was conducted in a group of 50 male and 50 female patients. Based on daytime levels, systolic blood pressure levels below 135 mmHg, diastolic blood pressure levels below 85 mmHg were considered WCH. Patients were assessed for end organ failure. LVM was measured with Echocardiography. Retinopathy was investigated. Microalbumin levels were checked.Mean LVMI and LVM levels were 96.29 ± 25.64 gr/m2 and 170.87 ± 50.17 respectively and mean level of protein excretion was found to be 28.89 ± 44.14 gr/dl. Hypertensive retinopathy frequency was found to be 17%. 12% were grade 1, 8.4% were grade to and 1% were grade 3.Correlation was searched between BMI and LVMI, hypertensive retinopathy and microalbuminuria. Correlation was found between BMI and LVMI regardless of blood pressure levels.There are conflicting statements on the innocence of WCH. Different end organ failures are seen regardless of varying blood pressure levels. This suggests existence of other factors that affect the prognosis. BMI is one of the factors that causes LVM enlargement. Cardiac failure is more frequently and prematurely seen in obese WCH patients.Cardiac failure might occur during the follow-up of a patient without significant changes in blood pressure. Obesity contributes to this situation.