Yerel bilgisayar ağları ve Erciyes Üniversitesi kampüsünde uygulaması
  1. Tez No: 34177
  2. Yazar: MUSTAFA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim ve Programlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada iletişimde bilgisayar kullanımıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bir bilgisayarın bir ağa dahil olması için gerekli donanım elemanları ve özellikleriyle bir ağda olabilmesi muhtemel bağlantılar yer almaktadır. Her türlü LAN ve LAN yapıları ile ilgili bilgiler vardı r. Bir bağımsız bilgisayardan başlanarak çok geniş alanlı bir ağa doğru sırayla aradaki donanım elemanları incelenmiş, bu donanım elemanlarıyla ilgili özel bilgilere yer verilmiştir. Bilgisayar ağları LAN ve WAN başlıkları altında incelenmiş, MAN ' lar ise WAN ile aynı yapıya sahip olduklarından WAN kabul edilmiştir. Her iki ağa yapılabilecek muhtemel bağlantılar şekillerle birlikte donanım elemanları da belirtilerek gösterilmiştir. LAN ve WAN' larla ilgili bilgiler detaylı bir şekilde verilmiş olduğundan Erciyes Üniversitesi Yerel Bilgisayar Ağı' na ait bina yerleşimi, mevcut bilgisayar sistemleri ile ileriye yönelik olabilecek yapılaşma ve bilgisayarlaşma göz önünde tutulmuş, Yerel Bilgisayar Ağı Projesi ve projenin uygulanabilirliği incelenerek ağ yapısı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This project covers the usage of computers in correspondence. The necessary connection equipments to be connected to a netvvork and the probable connections to keepit in the netvvork. The hardvvare connection equipments are discussed and summarized starting from a personal computer to an extended netvvork. The computer netvvorks are discussed under LAN and WAN heading. MAN's are accepted as VVAN's since they have göt the some structure. The probable connections for each of the netvvorks are given in connecting equipments including the diagrams. Since the information according to LAN and WAN as given in detail the setting of Erciyes University Local Area Netvvork is given by it's present condition and future developments are given. The feasibility of Local Area Netvvork project is discussed and netvvork structure is given.