Fiber optik alıcı-verici sistem tasarımı
- Tez No: 34178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEBRAİL ÇİFTLİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
-V- ÖZET Günümüzde büyük boyutlara ulaşan haberleşme ihtiyacı, büyük veri iletim kapasitesine sahip haberleşme sistemlerini ihtiyaç haline getirmiştir. Metal kablolarda 1 MHz e kadar, koaksiyel kablolarda 100 MHz e kadar band genişlikleri elde edilirken, fiber-optik kablolarda 40 GHz 1er mertebesine kadar ulaşılabilmektedir. Fiber-optik kabloların ekonomik ve teknik avantajlarından dolayı optik haberleşmenin önemi artmıştır. Fiber-optik haberleşme sistemlerinin zayıflamasının çok az, band genişi igininde çok yüksek olması bu sistemlerin yüksek hızlı veri iletimi, telefon haberleşmesi, video işaretlerinin iletimi, kablolu TV gibi sistemlerde tercih edilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada tek modlu fiber-optik kablo kullanılarak ses iletimini sağlayan alıcı-verici sistem tasarımı yapılmıştır. Çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, ışığın iletimi, fiber-optik kablo çeşitleri ve özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde; optik haberleşmede kullanılan modülasyon şekilleri ve sürücü devreler anlatılmıştır. üçüncü bölümde; bir ses işaretinin iletilmesi için gerekli olan verici-alıcı bloklarının tasarımı yapılmıştır. - Vericiyi oluşturan katlar; ön kuvvetlendirici, modulator katı ve dijital optik verici katından oluşmaktadır. Alıcı ünitesi ise, dijital optik alıcı katı, demodulator katı ve ses frekans katı ve ses frekans güç kuvvetlendirici katından meydana gelmektedir. Dördüncü bölümde ise, sonuçlar ve seçilen elemanların sisteme etkisi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI- SUMMARY In our day the need for communication has reached a dimension which aquires communication systems that have big transmission capacities. By using metal cables up to 1 MHz, by using coaxial cables up to 100 MHz bandwidth has been attained, however by using fibre-optical cables 40 GHz has been reached. Because fibre-optical cables are more economical and because of its tecnical advantages fibre-optic has gained an important situations in communications. Since the fibre optical communication system loss has been very low and bandwidth has been very high these systems have gained popularity and has been the reason of preference in high fast data transmission, cable TV etc. In this study by using single mode fibre cable a receiver and transmitter project has been designed. This study by using up of four parts. In the first section, differrent sorts of fiber optik cables and their features have been discussed. In the second section, types of modulation that have been used in optical communication and driver circuits have been discussed. In the third section for a sound signal to be transmitted the design for the receiver and transmitter units have been designed. In the fourth section, the results and the effect of the chosen elments have been mentioned.