Transitif pernütasyon gruplar
  1. Tez No: 34176
  2. Yazar: HACI AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma üç bölümden ibarettir. Sonlu soyut gruplar ve permütasyon gruplar teorisinin temel kavranılan bu çalışma boyunca incelenmiştir, tik bölümde konuyla ilgili temel bilgilere yer verilmiştir, ikinci bölüm¬ de çalışmanın esasını oluşturan katlı transitif permütasyon gruplarına hazırlık amacıyla transitiflik, int- ransitiflik ve regülerlik ile ilgili temel tamm ve teoremlerden bahsedilmiştir. Son bölümde de katlı transidf permütasyon gruplar primitiflik, imprimitiflik, Frobenius gruplar ve Matbieu gruplar üzerinde durulmuş¬ tur.Bu çalışma üç bölümden ibarettir. Sonlu soyut gruplar ve permütasyon gruplar teorisinin temel kavranılan bu çalışma boyunca incelenmiştir. İlk bölümde konuyla ilgili temel bilgilere yer verilmiştir, ikinci bölüm de çalışmanın esasım oluşturan katlı transitif permütasyon gruplarına hazırlık amacıyla transitiflik, int- ransitiflik ve regülerlik ile ilgili temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir. Son bölümde de katlı transitif permütasyon gruplar primitiflik, imprimitiflik, Frobenius gruplar ve Mathieu gruplar üzerinde durulmuş tur.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The theory of fınite abstract groups and permutation groups has been examined throughout this vvork. in the first chapter, the basic concepts and definitions are given. in the second chapter, fundamental definitions and theorems that are related to transitivity, intransitivity, and regularity are given for our main purpose that will be given later. in the last chapter, multiply transitive permutation groups, primitive, impirimitive permutation groups, Frobenius groups, and Mathieu groups are studied.SUMMARY This study consists of three chapters. The theory of finite abstract groups and permutation groups has been examined throughout this work. In the first chapter, the basic concepts and definitions are given. In the second chapter, fundamental definitions and theorems that are related to transitivity, intransitivity, and regularity are given for our main purpose that will be given later. In the last chapter, multiply transitive permutation groups, primitive, impirimitive permutation groups, Frobenius groups, and Matbieu groups are studied. vi