Laparoskopik radikal prostatektomi operasyonunda dikenli ile standart monofilaman sütür kullanımının karşılaştırılması
Barbered suture versus standart monofilaman suture for urethrovesical anastomosis during laparoscopic radical prostatectomy
- Tez No: 341775
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Laparoskopik radikal prostatektomi operasyonunda dikenli ile standart monofilaman sütür kullanımının karşılaştırılması Amaç: Laparoskopik radikal prostatektomi operasyonunda dikenli sütür yardımı ile yapılan uretrovezikal anastomozun uretral darlık, operasyon ve anastomoz süresinin değerlendirilmesi. Materyal ve Metot: Kliniğimizde prostat kanseri nedeniyle laparoskopik radikal prostatektomi (LRP) operasyonu uygulanan ilk 50 hasta prospektif olarak kaydedilen veri tabanı üzerinden retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalardan 19 tanesinde anastomoz van Velthoven tekniği ile 3-0 polidiaksanon sütür kullanılarak (Grup 1), 31 tanesinde ise dikenli (V-Loc®) sütür kullanılarak (Grup 2) gerçekleştirildi. Hastalar operasyonel veriler ve uretral darlık açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Barbed suture versus standard monofilament suture for urethrovesical anastomosis during laparoscopic radical prostatectomy Aim: To evaluate the use of the barbed suture for urethrovesical anastomosis during laparoscopic radical prostatectomy (LRP) regarding urethral stricture, operative and anastomosis time. Material and methods: The first 50 patients who underwent LRP in our clinic were evaluated restrospectively based on a prospective recorded data base. The urethrovesical anastomosis was performed with van Velthoven technique using 3-0 polidiaxanon (Group 1) or barbed V-Loc® polyglyconate suture (Group 2) in 19 and 31 patients, respectively. Patients were compared using operational data and post-operative urethral stricture rates.