Safra yolu obstruksiyonuna bağlı hepatik fbroziste ozon tedavisinin rolü
Effect of ozone in experimental obstructive jaundice
- Tez No: 341781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERYAL GÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yenidoğan sarılığı dışında çocukluk çağında görülen sarılıkların önemli bir bölümü tıkanma sarılıklarıdır. Tıkanma sarılığında gelişen hepatik hasarın patogenezini açıklamaya çalışan birçok teori vardır. Safra yolu obstrüksiyonlarında reaktif oksijen radikallerinin hepatik hasarda önemli rolü olduğu gösterilmiştir. Medikal ozon uygulamasının nitrik oksit (NO) düzeyinde artış ve iskemik alanlarda vazodilatasyona neden olarak hipokside azalma, süperoksit dismutaz (SOD) aktivasyonu ve glutatyon seviyesinde azalma sonucu oksidatif stresi azalttığı gösterilmitir. Bu deneysel çalımada safra yolu obstruksiyonuna bağlı hepatik fibroziste ozon tedavisinin rolü araştırılmıştır. Her grupta 7 sıçan olmak üzere toplam 21 adet erkek Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. Deney grubuna laparotomi yapılıp koledok kanalı bağlandıktan sonra 21 gün boyunca 1 mg/kg dozda, 50 ?g/ml konsantrasyonda rektal ozon uygulaması yapıldı. Kontrol grubuna laparotomi yapılıp koledok kanalı bağlandıktan sonra herhangi bir tedavi verilmedi. Sham grubuna ise sadece laparotomi yapılıp karın içi 1cc serum fizyolojik ile yıkandı. Tüm hayvanlar post operatif 21.günde relaparotomi yapılarak histopatolojik değerlendirme için karaciğer doku örneği ve karaciğer fonksiyon testleri için intrakardiyak kan örneği alındı. Çalışmamızda AST, ALT, total bilurubin ve direk bilirubin değerlerinde düşüş saptamakla beraber deney ve kontrol grupları karşılatırıldığında sadece total bilirubin seviyesinde anlamlı azalma saptadık. Sıçan karaciğerlerinin histopatolojik incelenmesinde hepatik fibrozisin ve periportal inflamasyonun deney grubunda daha düşük olduunu saptadık. Kontrol grubundaki sıçanların %57,1?inde inkomplet siroz saptanırken, deney grubunda siroza rastlanmadı. Deney grubundaki 7 sıçanın 3?ünde periportal inflamasyon varken kontrol grubundaki sıçanların hepsinde periportal inflamasyon saptandı. İmmunohistokimyasal olarak kontrol grubunda vasküler düz kas hücrelerinde, sinüzoidlerde, fibrotik septalar ve prolifere safra duktuslarında a-SMA ile pozitif reaksiyon izlenmiştir. Ozon verilen grupta pozitif a-SMA reaksiyonunda belirgin azalma olduğu saptandı. Çalışmamızda ozonun tıkanma sarılığı modelinde karaciğer harabiyetini gösteren AST, ALP, total bilirubin ve direk bilirubin değerlerinde düşüş; hepatik fibrozisi, periportal inflamasyonu ve hepatik stellat hücrelerin a-SMA ile pozitif reaksiyonunu azalttığını saptadık. Ancak ozonun klinik kullanımı için daha fazla sayıda sıçanla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As a surgical point of view, a significant portion of childhood jaundice is obstructive. There are may different theories trying to explain hepatic damage pathogenesis caused by extrahepatic cholestasis. Reactive oxygen radicals have been shown to play an important role in hepatic damage in bile duct obstructions. Medical ozone application has been shown to raise nitric oxide (NO) levels and cause an increase in hypoxic vasodilation in ischemic areas. That in turn causes a decrease in hipoxide and oxidative stress related to reduced levels of glutathione and an activation of superoxide dismutase (SOD). In this experimental study we investigated the role of ozone therapy in hepatic fibrosis caused by biliary obstruction. A total of 21 male Sprague-Dawley rats, seven rats in each group were used. In the experimental group after common bile duct ligated by laparotomy, 1 mg / kg dose, 50 mg / ml concentration of ozone was applied rectally for 21 days. In the control group, no treatment was given after the binding of common bile duct with laparotomy. In the sham group, only laparotomy was performed and intraperitoneal cavity is washed with 1 cc of saline. Hepatic tissue sample and intra-cardiac blood samples were collected from all animals at post-op 21st day with relaparatomy.