İstanbul Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen hastane içi kardiyopulmoner resüsitasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of in-hospital cardiopulmonary resuscitation attempts in Istanbul Medical Faculty
- Tez No: 341788
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL PEMBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde bir yıl içinde uygulanan kardiyopulmoner resüsitasyonların, Utstein stili çerçevesinde verilerini toplamak, başarı oranlarını ve bu oranlarını etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Ayrıca gerçekleşen resüsitasyonların, 2010 yılında güncellenmiş olan yeni resüsitasyon kılavuzlarına uygun yapılıp yapılmadığını incelemek; daha önce bu konuda hastanemizde yapılan çalışmalardaki verilerle karşılaştırarak hastanemizin KPR konusunda sağladığı gelişmeyi ortaya koymaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 2011-2013 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde kardiyopulmoner resüsitasyon geçiren ve tarafımızdan Utstein stilinde oluşturulan İTF KPR Formu ile verilerini toplayabildiğimiz 104 hasta değerlendirmeye alındı. Üçüncü düzey üniversite hastanemizde, prospektif ve gözlemsel olarak, bir yıl içinde görülen 104 kardiyopulmoner resüsitasyon vakasının verilerini değerlendirdik. Bulgular: Hastalarımızın KPR uygulanan 104 hastanın %53,8?inde (n=56) SDGD, %39,4?ünde (n=41) 24 saatlik sağ kalım görülmüş, %19,2?si (n=20) ise hastaneden taburcu olmuştur. Çalışmaya katılanların %41,3?ü (n=43) kadın, %58,7?si (n=61) erkek olup yaşları 21 ile 91 arasında(ortalama yaş 61,09±18,12 ) saptanmıştır. Sonuçlar: Çalışmamız, sekiz yıl önce hastanemizde bu konuda yapılan çalışmaya göre daha yüksek SDGD, 24 saatlik sağ kalım ve hastane taburculuk oranları göstermiştir. Bu iyileşmenin 2010 algoritmasındaki gelişmeler ve hastanemizde son yıllarda giderek artan bir derecede önem verilen doktor ve personelin KPR konusunda eğitilmesinin katkıları ile sağlandığı sonucuna vardık
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study is to evaluate the success ratios of the cardiopulmonary resuscitations applied in Istanbul University Istanbul Medical Faculty and the factors that effect on these ratios and collect data in Utstein style. Our secondary aim is to investigate whether these resuscitations were appropriate according to the new guidelines upgraded in 2010, and if so, to compare with the study conducted on this issue in our hospital which was performed 8 years ago and evaluate the possible progress. Materials and methods In our study, the datas of all patients who underwent cardiopulmonary resuscitation in Istanbul Medical Faculty between the dates 2011-2013 were documented. For documentation, ITF CPR form was arranged in Utstein style and 104 patients were included. In our third step university hospital, we evaluated the datas of 104 cardiopulmonary resuscitation cases seen in one year, prospectively and observationally. Results:.From our patients %53,8 (n=56) of them achieved ROSC, 24-hour survival was seen in %39,4 (n=41) of them, and 19.2% (n=20) achieved hospital discharge. %41,3 (n=43) of patients participating in the study were female, %58,7 (n=61) was male and their age ranged between 21-91 with a mean value of 61,09±18,12. Conclusions: Our data, revealed better ROSC, 24 hour survival and hospital discharge, rates from the study accomplished 8 years ago in our hospital. We decided that the improvements gained in our study depend on the improvements of 2010 algorithm, and the effective CPR education programe of our hospital which includes all doctors and personel.