Servikal miyofasyal ağrı sendromunun neden olduğu dizzinessta kuru iğneleme ve egzersizin etkinliği
Effectiveness of dry needling and exercise in dizziness caused by cervical myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 341791
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Servikal Miyofasyal Ağrı Sendromunun neden olduğu Dizziness?ta Kuru İğneleme ve Egzersizin Etkinliği Amaç: Çalışmanın amacı miyofasyal ağrı sendromu (MAS)?nun neden olduğu dizziness?ta egzersiz ile birlikte uygulanan kuru iğneleme (kuru iğneleme+egzersiz) tedavisi ve sadece egzersiz tedavisinin etkinliğini araştırmak ve tedavilerin birbirine olan üstünlüğünü belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: Prospektif ve randomize olarak planlanan çalışmamıza en az 3 aydır boyun ağrısı ve baş dönmesi şikayeti olan, trapezius ve/veya sternokleidomastoid (SKM) kasın klavikular bölümünde miyofasyal tetik nokta (TN) tespit edilen 61 kadın hasta dahil edildi. Hastalar kuru iğneleme+egzersiz grubu (n=31) ve egzersiz grubu (n=30) olarak randomize edildi. Her iki grupta da tedaviye 4 hafta devam edildi. Hastaların değerlendirilmesi çalışmanın başlangıcında, tedavi bitiminde (1.ayda) ve 4. ayda yapıldı. MAS takibinde boyun ağrısını değerlendiren Vizüel Analog Skala (VAS), TN sayısı, manuel palpasyon ile oluşan ağrı (VAS), algometrik ölçüm, cilt kaydırma testi kullanıldı. Dizziness takibinde baş dönmesi haftalık atak sayısı, baş dönmesi şiddeti, düşme indeksi (Dİ) ve Dizziness Handicap Invantory (DHI) kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 38,38±8,27 yıl idi. Baş dönmesi şiddeti, haftalık atak sayısı, boyun ağrısı şiddeti, TN sayısı, manuel palpasyon ile oluşan ağrı şiddeti, Dİ ve DHI puanlarının azaltılmasında; algometrik değerlerin ve cilt kaydırma testi negatifliğinin arttırılmasında iki grupta uygulanan tedavilerin etkili olduğu görüldü (p0,05). Algometrik ölçümleri arttırmada 1. ayda gruplar benzerken (p>0,05), 4. ayda kuru iğneleme+egzersiz tedavisi daha etkili bulundu. Düşme riski açısından 1. ayda ve 4. ayda gruplar arasında fark yoktu (p>0,05). Sonuç: Servikal MAS?ın neden olduğu dizziness?ta kuru iğneleme+egzersiz ve sadece egzersiz tedavilerinin boyun ağrısı, baş dönmesini azaltmada etkili olduğu bulundu. Ancak kuru iğneleme+egzersiz tedavisinin sadece egzersiz tedavisine göre çoğu değerlendirme ölçeğinde daha üstün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of dry needling and exercise in dizziness caused by cervical myofascial pain syndrome Objective: The aim of this study is to compare the effectiveness of dry needling therapy combined with exercise treatment (dry needling+exercise) with exercise treatment alone for alleviating the dizziness caused by cervical myofascial pain syndrome. Patients and methods: This is a randomized clinical study that included 61 women who complained of cervical pain and dizziness for at least three months, and who had myofascial trigger points on the clavicular side of the sternocleidomastoid muscle and/or trapezius muscle. The patients was randomized into a dry needling+exercise group (n=31) and an exercise-only group (n=30). Both groups were treated for a duration of four weeks. The patients were evaluated before treatment, at the end of one month of treatment, and at the end of four months of treatment. Myofascial pain syndrome was evaluated by cervical pain (measured using the visual analogue scale (VAS)), number of trigger points, manual palpation pain (VAS), algometric measurement, and skin rolling test values. Dizziness was evaluated by the number of dizzy attacks per week, the severity of the dizziness, fall index, and the Dizziness Handicap Inventory (DHI) Results: The mean age of participants in this study was 38.4±8.3 years. The severity of dizziness, severity of cervical pain, number of trigger points, severity of manual palpation pain, fall index, and DHI decreased, while algometric measurements and skin rolling test values increased in both groups after treatment. These results were statistically significant in both groups (p0.05), but dry needling+exercise treatment increased algometric measurements better than exercise treatment alone by the end of the fourth month (p0.05). Conclusion: Both dry needling+exercise therapy and exercise therapy alone were effective in treating cervical pain and dizziness caused by cervical myofascial pain syndrome. However, dry needling+exercise treatment was superior to exercise treatment alone in most of parameters.