Sistemik sklerozlu hastalarda tırnak dibi kapillaroskopi bulguları ile vasküler biyobelirteçler arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between nailfold capillaroscopic changes with vascular biomarkers in systemic sclerosis
- Tez No: 341790
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Sistemik skleroz (SSk) hastalarında; vasküler hasarı ve neoanjiyogenezi yansıtabilecek vasküler biyobelirteçler ile tırnak dibi video-kapillaroskopi (TVK) bulguları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Method: ACR ve Leroy&Medsger kriterlerine göre sınıflanmış 72 Ssk?lı hasta, hastalık süresi ?2 yıl (erken) ve 2-9 yıl (geç) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Klinik değerlendirmeye ek olarak tüm hastalarda TVK kalitatif (erken, aktif ve geç skleroderma bulguları) ve semi-kantitatif (kapiller sayı, düzensiz genişlemiş kapiller, dev kapiller, mikrohemoraji, kapiller ramifikasyon ve kapiller organizasyon bozukluğu sayı puanları ve mikroanjiyopati değerlendirme skoru) olarak değerlendirildi. TVK ile eş zamanlı olarak alınan serum örneklerinde sCD40L, tPA, MCP-1, sE-selektin, IL-8, IL-6, VEGF, sP-selektin, TGF-beta ve VCAM düzeyleri akım sitometrisi ile (Bender MedSystems, Viyana, Avusturya) çalışıldı. Sonuçlar Pearson ki-kare / Fischer, Mann Withney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 44.9 olan 72 hastanın (66 kadın) ortalama Raynaud ve Raynaud dışı semptom süresi 5.8±5.9 ve 3.2±2.4 yıldı. Erken ve geç hasta gruplarında hastalık şiddeti, hastalık aktivitesi, TVK bulguları benzerdi. Sağlıklı kontrol (SK) ile kıyaslandığında SSk?de, tPA (p=0.02), MCP-1 (p=0.001), sE-selektin (p=0.008), TGF-beta (p=0.001) düzeyleri anlamlı olarak yüksek, sP-selektin (p=0.011) ve IL-8 (p=0.001) düzeyleri ise düşüktü. Vasküler biyobelirteç düzeylerinin hastalığın erken ve geç döneminde farklı olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: To determine the relationship between vascular biomarkers reflecting the vascular injury and neoangiogenesis with capillaroscopic changes in systemic sclerosis (SSc). Methods: Seventy-two SSc patients fulfilling ACR and Leroy&Medsger classification criteria were evaluated and grouped as early (non-raynaud symptom ?2 years ) and late (2-9 years) groups. Including clinical findings, nailfold video-capillaroscopy (NVC) was evaluated qualitatively (early, active and late patterns) and semi-quantitatively (mean scores for each capillaroscopic parameters; capillary number, irregularly dilated and giant capillary, microhemorrhages, capillary ramifications, capillary array disorganisation). Serum samples of patients were collected for flowcytometric analysis of CD40L, tPA, MCP-1, sE-selectin, IL-8, IL-6, VEGF, sP-selectin, TGF-beta ve VCAM levels (Bender MedSystems, Vienna, Austria) at the same time with NVC. Results were compared with Pearson ki-square / Fischer?s, Mann Withney U ve Kruskal Wallis tests. Results: The mean time of Raynaud and non-Raynaud symptom of 72 patients (66 female) with the mean age of 44.9 were 5.8±5.9 and 3.2±2.4 years. Disease severity and activity scores and NVC changes were similar in early and late groups. When we compared with healthy subjects; tPA (p=0.02), MCP-1 (p=0.001), sE-selectin (p=0.008) and TGF-beta1 (p=0.001) levels were significantly higher, sP-selectin (p=0.011) ve IL-8 (p=0.001) levels were lower in SSc patients. Vascular biomarkers were similar in early and late phases.