Plastik cerrahide dermoskopinin kullanım alanları
Dermoscopy use areas in plastic surgery
- Tez No: 341792
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Dermatology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Dermoskopi deri lezyonlarının tanınabilirliğini arttıran invazif olmayan bir yöntem olup, klinik muayeneye ek olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, İstanbul Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim dalında mart 2012 ve mayıs 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Plastik cerrahi kliniğine deri lezyonları nedeniyle başvuran ve dermatoloji polikliniği tarafından biyopsi alınması için sevk edilmiş 40 hasta çalışmayı içermektedir. Polarize dermoskop kullanarak ve kullanmadan önce dijital fotoğraf makinasıyla çekilmiş fotoğrafları üzerinde ve patoloji sonuçları ile karşılaştırarak retrospektif olarak değerlendirdik. Tanısı belli olan lezyonlar rutin olarak uygun sınırlarla eksizyon yapıldı. Bu değerlendirmede lezyonların dermoskopi yardımıyla belirlenen ön tanıların patoloji sonucuyla uyumu ve bazı lezyonlarda dermoskopinin cerrahi eksizyon sınırlarının belirlenmesine olan katkısı da incelendi. Dermoskopi ile melanositik lezyonlar değerlendirilirken Soyer'in 3 nokta kontrol listesi esas alındı. Üç bazal hücreli karsinom olgusunda çıplak gözle görülemeyen dallanan damar yapısı, mavi-gri yuva ve morfeaform bazal hücreli karsinomun özelliği olan lezyon çevresine uzanan beyaz yapıları görüp eksizyon sınırları içine dahil ederek cerrahi sınırın negatif gelmesini sağladık. Erken evre melanomu olan bir olguyu 3 nokta kontrol listesi ile tespit ettik. Klinik olarak sık karşılaşılan skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinom arasında ayrım yapılabileceğini, dermal nevüs gibi benign lezyonların malignite açısından gereksiz yere eksizyonundan kaçınılmasında yardımcı olduğunu gösterdik. Plastik cerrahlar tarafından bu yöntemin kullanılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Dermoscopy, a non invazive method that increases the recognation of skin lesions, is used in addition to physical examination. This study was performed between march 2012 and may 2013 in Istanbul University Istanbul Medical Faculty Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Department. 40 patients who applied for their skin lesions and who were send from dermatology department in order to excision consisted of our study. We evaluated the clinical and polarized dermoscopic pictures retrospectively. We excised the lesions that we knew the diagnosis with appropriate margins. Dermosopy guided possible diagnosis were compared with the pathological diagnosis and the additive role of dermoscopy to surgical excision margins were evaluated. Soyer's 3 point check list was used to evaluate melanocytic lesions. In three basal cell carcinoma patients the structures that can not be seen clinically were detected by dermoscopy ; those were a branching vessel, blue-gray nest and white structures of morfeaform basal cell carcinoma that extended peripherally from the lesion and we excised lesions according in favour of obtaining those structures with the specimen. Pathology results showed that there were no lesions left on the surgical margins. We diagnosed an early stage melanoma with 3 point check list. We showed that differantiation of common squamous cell carcinoma and basal cell carcinoma could be made and benign lesions as dermal nevi could be avoided from unnecessary excision. We recommend plastic surgeons to use this tool.