Kolonoskopi yapılan olgularımızın endikasyon, karakteristik özellikler ve tanı yönünden değerlendirilmesi: Üç yıllık seri
Evaluation of our patients undergone colonoscopy for endications, clinical characteristics and diagnosis: Three-yeared experience
  1. Tez No: 341812
  2. Yazar: BURCU KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kolonoskopi yapılan tüm hastaların başvuru nedenlerinin, kolonoskopi bulgularının ve kolonoskopi sonuçlarının değerlendirilmesi, üç yıllık seri sonuçlarımızın elde edilmesi, bu sonuçların literatür bulguları ile karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkartılması, ayrıca bu bağlamda sonuçlardan klinik yarar sağlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Eylül 2009- Mart 2013 tarihleri arasında T. C. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniğine kolonoskopi için başvuran ya da poliklinikte ve yataklı servislerde kolonoskopi endikasyonu konulan hastaların; yaş, cinsiyet, aile hikayesi, polip öyküsü, kolonoskopi endikasyonu, kolonoskopi bulguları ve biyopsi yapılan hastalarda histopatolojik özellikleri kolonoskopi ve patoloji raporlarından geriye dönük olarak kaydedildi. Bulgular, istatistiksel olarak analiz edilerek üç yıllık seri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaşları 16-95 arasında değişen 738 hasta dahil edildi. Hastaların %36,9?unun kolorektal kanser tarama grubunda olduğu görüldü. Çalışmaya alınan hastaların %55,4?ü asemptomatik iken, semptomatik hastalarda en sık rektal kanama yakınması mevcuttu. Hastaların %95,5?inde çekal intübasyon sağlandı. Hastaların %37?sinde polip saptanırken boyut olarak en sık dimünitif polip, histolojik olarak en sık tubuler adenom olduğu gözlendi. Advanced poliplerin ise %60,6?sı large polipti. Hastaların %2,6?sında kolorektal kanser saptandı. Hastaların %19,6?sında divertikül gözlendi. Divertiküllerin en sık sol kolonda olduğu görüldü. Hastaların %6,6?sında inflamatuar barsak hastalığı saptandı. Ülseratif kolit hastalarında en sık tutulum şekli pankolit olarak görüldü, Crohn hastalığına sahip hastalarda ise ileit ve ileokolonik tutulum daha sık gözlendi. Sonuç: Çalışmamızda kendi serimize ait demografik verilerin, kolonoskopi endikasyonlarının, polip boyut ve histopatolojik özelliklerinin, kolorektal kanser saptama oranımızın, inflamatuar barsak hastalığı saptama sıklığı ve tutulum özelliklerinin, ayrıca divertiküler hastalık yaş ve lokalizasyon özellikleri literatür bulguları ile uyumlu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our aim is to evaluate patients? admission complaints, colonoscopic findings and outcomes; to acquire three-year colonoscopy practice in our hospital, to compare these results with published data and to gain clinical benefits. Materials and Methods: All patients whom were referred to our Gastroenterology clinic for colonoscopy or had endications for colonoscopy in our outpatient-inpatient clinics are included to our study. Demographic features, family history, colon polyp or colorectal cancer history, endication, colonoscopic and pathologic findings are collected retrospectively from patients? colonoscopy and pathology reports. Results: Between September 2009 and April 2013, 738 patients are accepted for this retrospective study. Nearly fourty percent of them are in colorectal cancer screening group. Half of all patients are asymptomatic and rectal bleeding is mostly seen. Caecal intubation rate is %95,5. Polyp rate is %37 and dimunitive polyps and tubuler adenomas are the most common size-based and histologic type of them. Sixty percent of advanced adenomas are large-sized. Colorectal cancer is diagnosed %2,6 of patients. Diverticular disease is prevelant in %19,6 of patients and half of them are localized in left colon. Inflamatory bowel disease is diagnosed %6,6 of patients; respectively pancolitis and ileitis/ileocolitis are the most common types for ulcerative colitis and Crohn disease. Conclusion: We found that our patients demographic features, colonoscopy endications, polyp sizes and histopathological features, colorectal cancer rate, inflammatory bowel disease rates and localizations, age spectrum and localizations for diverticular disease are compatible with published data.