Üniversitede okuyan engelli öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
The investigation of physical activity level of disabled university students
  1. Tez No: 341813
  2. Yazar: MİNE TOPSAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BİŞĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2012-2013 eğitim öğretim yılında farklı üniversitelerde okuyan engelli öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada 2012-2013 eğitim öğretim yılında farklı üniversitelerde okuyan engelli öğrenciler araştırma evreni olarak kabul edildi. Araştırma örneklemine ise farklı üniversitelerde okuyan 173 erkek 142 kadın toplam 318 öğrenci kabul edildi. Araştırma kapsamında örneklem grubu öğrencilerine öğrencilerin kişisel bilgileri ile sosyo-ekonomik düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınarak düzenlenmiş anket formu ile öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek amacıyla IPAQ Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Micheal Booth tarafından (Sidney ? Avustralya) 1996?da tasarlamış bundan bir yıl sonra da Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Grubu bu ankete dayanarak IPAQ?ı geliştirmiş. Anket Hacettepe üniversitesi spor bilimleri ve teknolojisi yüksek okulu tarafından 2007 yılında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış olan IPAQ kısa formu uygulandı. Örneklem grubundan elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS 20.0 paket programından faydalanıldı. Verilerin normal dağılım uygunluğu Shapiro-Wilk testiyle incelendi normal dağılım göstermemesi nedeni ile parametrik olmayan istatistiksel testlerle analizler yapıldı. Guruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney testi kullanıldı. Nonparametrik istatistiksel testler kullanılması nedeni ile Betimleyici değerler medyan (minimum- maksimum) olarak verildi. Anlamlılık düzeyi olarak ? =0.05 alındı. Araştırma sonucunda farklı üniversitelerde okuyan engelli öğrencilerin cinsiyetlerine göre kadın öğrencilerin orta şiddetli fiziksel aktivite, erkek öğrencilerin yüksek şiddetli aktivite yaptıkları, yaşa göre 23-25 yaş gurubunun diğer yaş gurubuna oranla yüksek şiddetli fiziksel aktivite yaptığı, fiziksel engelli öğrencilerin yüksek şiddetli aktiviteye daha çok katıldıkları, engelli öğrencilerin gelir düzeyi yüksek olanların yüksek şiddette aktivite yaptıkları, 4. sınıf öğrencilerinin daha yüksek şiddette fiziksel aktiviteye katıldıkları öğrencilerin takım sporlarını yapanlara da Met değerinin daha yüksek olduğu ve spor yapmama nedeni olarak ulaşım, boş zaman bulamayışı ve diğer etkenlerin neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, disabled university students have been accepted as a nature of study who has been studying at different universities in 2012-2013. The research sample has consisted by 173 male and 142 female in total 318 students from different universities. In this research, the questionnaire has been conducted in order to determine their personal information and the socio-economic levels of students, which developed by the researcher with her opinion. In order to determine the physical activity levels of students, the IPAQ International Physical Activity Questionnaire used that was developed by Michael Booth in 1996 (Sydney-Australia).The IPAQ short form was used in this research and its validity and reliability analysis had carried out by School of Sport and Technology in 2007 at Hacettepe University. The analyses of data gathered from the research have been statistically assessed by the SPPS 20 packet computer program. The suitability of normal distribution of data was examined with Shapiro-Wilk test and the non-parametric statistical tests used due to the distribution were not normal. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney test was used for comparisons between the groups. Due to the use of non-parametric statistical tests descriptive median values (minimum-maximum) were carried out in this study. The level of significance was determined as ? = 0.05. As a result of research by sex of disabled students from different universities, moderate intensity physical activity was observed for female students and high intensity activity was observed for male students. It has been identified those 23-25 years age group had more high intensity physical activity level to compare with other age group of students. According to results of study, disabled students have participate to high intensity of physical activity then others, also with high income disabled students prefer to participate high intensity of physical activity. Moreover, 4th grade students prefer to participate high intensity of physical activity, on the other hand, High Met value has observed in who has prefer to participate in team sports. Finally, it has observed that transportation, lack of free time and other issues has cause to not participate to do exercises in this study.