Isı değiştiricilerinin termodinamiğin 2. kanunu'na göre incelenmesi ve optimal dizaynı
- Tez No: 34182
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
V ÖZET Artan yakıt maliyetleri nedeniyle, enerji tasarrufu konusu mühendislik alanındaki önemli çalışmalardan biri haline gelmiştir. Isı tasarrufu yönünden, ısı değiştiricilerinin dizaynı önemli bir sorundur. Çalışmaların en çok yoğunlaştığı konulardan biri“ ısı değiştiricilerinin optimal dizaynı problemi”dir. Bu nedenle çeşitli ısı değiştirici dizayn talerinin ve dikkat edilmesi gereken hususların çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Isı değiştiricilerinin tasarımında termodinamiğin birinci ve ikinci kanunlarına dayanan çeşitli yöntemler vardır. Burada ikinci kanunla ilgili tersinmezlik dizaynı esasına dayanan entropi artış birimi Ns, yöntemi tanıtılmış, ters akışlı ısı değiştiricisine uygulanmıştır. Bu çalışmada, ters akışlı ısı değiştiricinin iki akışkanına ait sorunlar ve sistemin tersinmezlik seviyesi incelenmiş, çözüm önerileri belirtilmiştir. Ters akışlı ısı değiştiricisi, alan ve hacim olarak sınırlandırıldığı zaman, termodinamik açıdan ideal bir dizayn gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bu optimal dizayn önerileri, akış türünü belirleyen parametrelerle ilgilidir. Gerekli parametrelerin değişimi sonucunda Ns yöntemine ait teorik bilgilerin uygulanabilirliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The conservation of energy has become an important consideration in engineering practise as a result of the increasing fuel costs. The design of the heat exchangers is very important problem for the conservation of heat. The problem of optimized design of the heat exchangers is the major subject of this study. Therefore, some design methods of heat exchangers and particular subject must be well known. There are some design methods based on first and second Laws of Thermodynamics in heat exchangers design. Here, the number of entropy generation units, Ns, method which is design for irreversibility is introduced and applied to counterflow heat exchanger. In this study, the complexity of two streams of the counterflow heat exchanger and address the problem of irreversibility in the system were reserched and solutions were suggested. When the area and volume of the counterflow heat exchanger passage are constrained simultaneously, thermodynamic optimization procedure was realized. This optimization design suggestions were concerned withVII parameters which defined kind of flow. The application of theorical knowledges of Ns method were realized at the various values of this necessary parameters.