Dipol ve quadrupol momentlerinden dolayı meydana gelen manyetik alanlar varlığında spin-1 ısing sisteminin incelenmesi
A Study of spin-1 ising model in the presence of the magnetic fields due to the dipole and quadrupole moments
  1. Tez No: 34187
  2. Yazar: HÜSEYİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-Vİ- ÖZET DI POL VE QUADRUPOL MOMENTLERİNDEN DOLAYI MEYDANA GELEN MANYETİK ALANLAR VARLISINDA SPÎN-1 IS1NG SİSTEMİNİN 1 NCELENMESİ : H. ARSLAN Keyfi bilineer değişme etki leş mel i (J) ve biquadratik değişme etkileşmeli (K) Hamiltoniyenli spin-1 Ising modeli, dipol ve quadrupol momentlerinden dolayı meydana gelen manyetik alanların, Hs ve Hq sırasıyla, varlığında en düşük dereceli kümesel değişim metodu ile incelendi. Sistemde meydana gelen kararlı, yarıkararlı ve kararsız çözümler, Newton-Raphson metodu kullanılarak elde edildi. Hs, Hq ve a=J/K'nın kararlı, yarıkararlı ve kararsız çözümlere etkisi kapsamlıca incelendi. Sonuçta a ve Hq arttıkça yarıkararlı ve kararsız çözümlerin yüksek sıcaklıklarda meydana geldiği, fakat Hs arttığında yarıkararlı ve kararsız çözümlerin ancak düşük sıcaklıklarda elde edilebildiği gözlendi. Son olarak bulunan bu çözümlerin ve sınıflandırılmasının doğruluğu, serbest enerji yüzeyleri--vii- nin kontur haritaları çizilerek kontrol edildi ve sonuçta her iki metotla elde edilen çözümlerin tam bir uyum içinde olduğu ve sınıflandırılmalarının doğruluğu görüldü.
Özet (Çeviri)
-viii- ABSTRACT A STUDY OF SPIN-1 ISING MODEL IN THE PRESENCE OF THE MAGNETIC FIELDS DUE TO THE D I POLE AND QUADRUPOLE MOMENTS H. ARSLAN The spin-1 I sing model Hamiltonian with arbitrary bilinear (J) and biquadratic (K) exchange interactions is studied for magnetic fields due to the dipole and quadrupole moments, Hs and Hq respectively, by using the lowest approximation of the cluster variation method. Stable, metastable and unstable so lutions occuring in the system are found by using the Newton -Raphson method. The effects of Hs, Hq and a =J/K to the stable, metastable and unstable solutions have been examined extensively. As a result, it is observed that metastable and unstable solutions occured in high temperatures when a and Hq are increased, however if Hs increases, metastable and un stable solutions can be found only in low temperatures. Finally, these solutions and their classifications are checked by displaying the contour mapping of the free energy-ıx- surfaces and found that the results of these two different methods are exactly the same and also the classifications are right.