Klasik karbüratörlü motorlarda intercooling aşırı doldurma
  1. Tez No: 34188
  2. Yazar: MUSTAFA DÖNGELOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
içten yanmalı motorlarda aşırı doldurma oldukça eskiye dayanır. Teknoloji geliştikçe aşırı doldurma yöntemleri de günümüzdeki konumunu artırmıştır, ilk zamanlarda motorlardan mekanik hareket alan ve 1950' lerden sonra egzos gazlarının hızından f aydalanılan turbo şarjlar geliştirilmiştir. Güç yönünden Dizel Motorlarında özellikle ağır iş mak inal arı ve kamyonlarda turbo şarj vazgeçilmez metod olmuştur. Güç; Dizel Motorlarında % SO* lere varan oranlarda artmıştır. Bu rakamlar benzini i motorlarda bütün güçlüklere rağmen % 35' lere kadar ancak artmıştır. Turbo şarjda içeriye alınan hava soğutul ursa yani intercool uygulanırsa sistemin daha da verimli çalıştığı ortaya çıkar. Bu uygulamada MERCEDEZ BENZ firmasının önemli çalışmaları bulunmaktadır. Bölümler ana hatlarıyla içten yanmalı motorların tanıtılması, yanma odası içerisindeki hava hareketleri, turbo şarj uygulamaları, içten yanmalı motorlarda vuruntu ve yanma olayı ve detaylı bir şekilde turbo şarj sistemi uygulamaları ile anlatılmıştır. Turbo şarjın termodinamiğine' de genişçe yer verilmiştir. Klasik karbüratörlü benzin motorlarında turbo şarjın motor performansına etkisi detaylı olarak avantajlar ve dez avantajlar yönünden tartışılmıştır. Son bölümde karbüratörlü Opel 2000 E Motoru üzerinde intercool ıng turbo şarj uygulaması ve sonuçlar değerlendirilmiş, grafikler çizilmiştir. Gücün % 37' lere kadar arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Internal Combustion Engines; supercharging belongs to the fairly old periods. As the thecnology made progress; the methods of supercharging had replaced in our age. At the first times; turbo charges taking the mechanic movement from the engines and after 1950 s utilizing the speed of exhaust gasses had been developed. In consideration of power; in the diesel engines; especially in the machines of hard work and in the trucks (lorries) turbo charge had become an ungiveable method. Power; in the diesel engines; had increased at the rates of SO percent. In the petrol engines - these numbers - in spite of all difficulties had only increased only 35 percent. If absorbing air in the turbo charge is cooled or intercool is carried out; the productivity of the system about working better is come to light. In this exersise (application); Mercedes Firm (Company) has got the important stadies. The parts with the main lines; by means of introducing of Internal Combustion Engines; the air movements in the Combustion chamber, the exercises of turbo charge, detonation of combistion in the internal Combustion system had been explained in detail. ( Apart from these) the thermodynamics of turbo charge had been extersively given place. In the petrol engines with the classic carbüratör; the influence (effect) of the turbo charge to the performance of the engine had been discussed in detail in consideration of advantages and disadvantages.In the last pari; iheexercise of Intercooling turbo charge and the results had been valued; the graffies were drawn. While the power of the engine was increasing to the rates of 37 percent; It had been watched.