Hastane su ve hava sisteminde Aspergillus spp tayini ve aynı dönemde invaziv pulmoner aspergilloz olguları
Determination of water and air system hospital Aspergillus spp and invazive pulmonary aspergillosis cases the same period
- Tez No: 341888
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik ve Erişkin Hematoloji Servisi, Pediatrik ve Erişkin KİT Ünitesi?de Aralık 20011 ? Temmuz 2012 tarihleri arasında çalışma planına göre hastane havası, su sistemi örnekleri alınarak Aspergillus spp tayini ve aynı dönemli İnvaziv aspergilloz olguları prospektif olarak değerlendirildi. Çalışma planına göre aylık 18 farklı bölgeden hava örneği ve 14 farklı bölgeden su örneği alındı. Sekiz ayda toplam 144 hava örneği ve 112 su örneği alındı. Hava örneklerinde 16 Aspergillus spp üremesi oldu (%11.1). En fazla Aspergillus spp üremesi Pediatrik Hematoloji servisi koridorunda saptanmıştır (%37,50). Hava örneklemelerinde A. fumigatus üremesi Aspergillus alt grupları içinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0,045). Su sistemi örneklerinden toplam 7 Aspergillus spp üremesi saptanmıştır (%6.25) 6 tanesi hasta odası banyo başlığında üremiştir (%85,71). Hava ve su üremelerinin farklı yerlerde olması bize ilk planda kontaminasyonu düşündürmemektedir. Aspergillus alt gruplarında aynı genotipte olan iki A. fumigatus ve iki A.flavus izolatı saptanmıştır, ancak üreme yerlerinin farklılığı nedeni ile çalışmamızda hastane su sisteminden havaya Aspergillus spp sporlarının geçişini destekleyen bulguya rastlanmamıştır. Sekiz ayda İPA tanısı ile izlenen 17 pediatrik, 21 erişkin hasta grubu olmak üzere toplam 38 vaka izlenmiştir, takiplerinde kanıtlanmış İPA tanısıyla izlenen hasta olmadı. Hasta kültürlerinde Aspergillus spp üremesi olmaması nedeni ile mikrobiyolojik olarak; hava ve su örneklerinde Aspergillus spp üremeleri ile hastadan alınan kültür üremeleri arasındaki ilişki incelenememiştir. Olası ve şüpheli IPA tanısıyla izlenen hastalarda, hava ve su örneklerinde aylık üremeler arasında yüzdesel birikimsel olarak istatistiksel anlam bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
Akdeniz University Medical Faculty Hospital, Pediatric and Adult Hematology Service, Pediatric and Adult BMT Unit in December 20011-July 2012 in accordance with the work plan between hospital air, water system samples and determination of Aspergillus spp invasive aspergillosis cases were evaluated prospectively in the same term. According to the work plan of 14 months from 18 different regions and different regions, water samples were taken from the air sample. Eight months, a total of 144 air sample and 112 water samples were taken from. Growth of Aspergillus spp air samples was 16 (11 1%). Growth of Aspergillus spp maximum of pediatric hematology service corridor of the patients (37.50%). Air samples, A.