Sperm hazırlama yöntemi olarak Swim-up ve Gradient tekniklerinin DNA fragmantasyonuna etkilerinin karşılaştırılması
The effect of Swim-up and Gradient sperm preparation techniques on deoxyribonucleic acid (DNA) fragmantation
  1. Tez No: 341887
  2. Yazar: YÜKSEL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu prospektif çalışmada açıklanamayan ve erkek infertilite tanısı konan çiftlerde sperm hazrlanmasında kullanılan iki sperm yıkama yöntemininin DNA fragmantasyonuna etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla, tüp bebek merkezine başvuran açıklanamayan infertil 34 hasta ve erkek infertilitesi tanısı alan 31 hastanın yıkama öncesi, gradient ve swim-up yöntemleri sonrası fragmante DNA oranlarındaki değişimler karşılaştırılmıştır. İnfertilite nedeni göz önüne alınmadan toplam 65 hastanın yıkama öncesine göre fragmante DNA yüzdelerinin, swim-up yöntemi sonrası istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı görülmüştür (p=0,0001). Gradient yöntemi yıkama öncesine göre fragmente DNA yüzdesini azaltsa da farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı izlenmiştir (p=0,129).
Özet (Çeviri)
In this prospective study, we evaluated the impact of the two sperm washing techniques (swim-up and density gradient) on DNA fragmantation in couples who diagnosed with unexplained and mild male factor infertility. 34 unexplained infertility and 31 mild male factor infertility subjects were included in the study. There was a significant decrease in the percentage of DNA fragmentations before and after washing with swim-up method in the total study group (p=0,0001). Although the gradient technique decreased the DNA fragmentation rate (44,1±20,79 vs. 41,2±21,62) in the total group, the difference was not significant between before and after washing (p=0,129).