Vertebra korpus kırıklarında kifoplasti uygulamasının klinik sonuçları
Clinical results of kyphoplasty in vertebral corpus fractures
- Tez No: 341930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osteoporoz günümüzün ileri yaşta hasta grubunda sıkça karşılaştığımız hastalığıdır. En ciddi sonuçlarından biri vertebra kompresyon kırıklarıdır. Kifoplasti ise bu kırıklar için kullanılan minimal invazif cerrahi tekniktir. Tedavide amaç spinal deformiteyi önlemek, ağrıyı azaltmak, vertebra yüksekliğini yeniden sağlamak ve erken mobilizasyon ile hastanın günlük aktivitelerine geri dönmesini sağlamaktır. Bu tezde kliniğimizde kifoplasti ile tedavi edilen vertebra kompresyon kırıklarının sonuçları bildirilmiş ve litaratür bilgileri tartışılmıştır. Çalışmada TEMMUZ 2011-HAZİRAN 2013 tarihlari arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji ana bilim dalında vertebra kompresyon kırığı nedeni ile kifoplasti uygulanan 18 hastanın 25 seviyesi incelenmiştir. Hastaların 9(%50) u kadın 9(%50) u erkekti. Yaş ortalamaları 67.5 (52-82) du. Olguların klinik değerlendirilmeleri ADI, ODS, SF-36 kriterlerine göredir. Radyolojik tanıda hastaların vertebral kolon ön-arka ve yan direkt grafileri rutin olarak çekildi. Yine hastalara MRG ve gerek görülen urumlarda BT cekildi. Kifoplasti işlemi yapılan 25 seviyenin dağılımı ; T3 seviyesine 1 (%4), T4 seviyesine 1 (%4), T11 seviyesine 2 (%8), T12 seviyesine 4 (%16), L1 seviyesine 7 (%28), L2 seviyesine 5 (%20), L3 seviyesine 4 (%16), L5 seviyesine 1 (%4) seviye şeklindeydi. Kifoplasti ile hastaların ADI i 9.2 den 2.1 e gerilerken ODS da hastaların hemen hemen hepsinde bel ağrısı kifoplasti işlemi sonrasında hastanın yaşamında önemli bir problem oluşturmamakta, yine SF-36 ya göre de kifoplasti sonrası hastaların günlük yaşam destek aktivitelerinde azalmanın anlamlı derece olduğu görüldü. Hastaların kifoplasti işlemi sonrasında mevcut vertebra korpus yüksekliklerinin ortalamasının da %43 arttığı görüldü. Osteoporotik vertebra kırıklarının tedavisinde kifoplasti minimal invazif bir cerrahi yöntemdir. Bu işlem ile kırık stabilizasyonu, ağrı azaltılması, vertebra duvar restorasyonu, oluşabilecek spinal deformiteyi engelleme, kısa sürede mobilizasyon ve erken normal yaşama dönme sağlayan altın standart minimal invasif bir cerrahi tekniktir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is frequently encountered in patients with advanced age, disease today and one of the most serious consequences of osteoporosis is vertebral compression fractures. Kyphoplasty is a minimally invasive surgical technique used for these fractures. Goal of treatment is to prevent spinal deformity, reduce pain, restore vertebral height and provide early mobilization of the patient to return to daily activities. In this thesis, the results of vertebral fractures treated with kyphoplasty in our clinic reported and discussed in the literature. In this study,between July 2011 and June 2013, we want to evaluate the result of our treatments with kyphoplasty for twenty five vertebral compression fracture of eighteen patients in Inonu University Turgut Ozal Medical Center Orthopedics and Traumatology department. Nine patients (50%) were women and nine(50%) were men. The mean age was 67.5 (52-82) . Clinically evaluation was performed by using PDI, ODI and SF-36.Radiological diagnosis of vertebral column anterior-posterior and lateral plain radiographs of patients routinely taken. However, in both cases, MRI and CT filmed patients. The distribution of the twenty five vertebrae treated with kyphoplasty procedure; T3 level 1 (4%), T4 level 1 (4%), T11 level 2 (8%), the T12 level 4 (16%), L1 to the level of 7 (28%), L2 level 5 (20%), L3 level 4 (16%), L5 level 1 (4%) level, respectively. Kyphoplasty patients with PDI values decreased to 2.1 from 9.2, the ODI back pain almost all of the patients after kyphoplasty procedure has not done a major problem in the patient's life, again according to the SF-36 in patients after kyphoplasty was found to be highly significant reduction in activities of daily living.The average height of the existing vertebra corpus after kyphoplasty procedure was increased by 43%. Kyphoplasty is a minimally invasive surgical procedure in the treatment of osteoporotic vertebral fractures. With this process the stabilization of the fracture, pain reduction, restoration of vertebral wall, spinal deformity prevention, early return to normal life as soon as possible and the early mobilization of patient are possible. Kyphoplasty a gold standard and minimally invasive surgical technique.