Farklı sinüs membranı elevasyon tekniklerinin yeni kemik oluşumuna etkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of bone formation with different surgical techniques for maxillary sinus floor augmentation with cone beam computerized tomography
  1. Tez No: 341931
  2. Yazar: NURAY YILMAZ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇİZMECİ ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Farklı Sinüs Membranı Elevasyon Tekniklerinin Yeni Kemik Oluşumuna Etkisinin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi İle DeğerlendirilmesiMaksiler sinüs tabanı augmentasyonunda kullanılan greft materyalleri ile ilgili klinik ve deneysel birçok çalışma mevcuttur. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda greft materyali kullanılmadan sadece sinüs membranının elevasyonu ile ilgili yeni kemik oluşumu rapor edilmektedir.Bu çalışmada greft materyali kullanılmadan yapılan maksiller sinüs augmentasyonu sonrası yeni kemik oluşumunun değerlendirilmesi; oluşan kemiğingreft kullanılarak yapılan maksiller sinüs augmentasyonlarında elde edilen kemiğin densitesi ile karşılaştırılması ve bu iki farklı teknikte implantların apekslerinde oluşan kemiğin varlığının araştırılması amaçlanmıştır.Dental implant yerleştirilmesi amacıyla kliniğimize müracaat eden ve maksilla posterior bölgelerinde bu işlem için yeterli kemik bulunmaması sebebi ile sinüs membranın elevasyonu operasyonuna ihtiyacı olan 14 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmada iki farklı yöntemin karşılaştırılması amaçlanmıştır. İlk grupta greft kullanılmadan sadece sinüs membranı eleve edilerek 7 hastada 12 adet dental implant yerleştirilmiştir. İkinci grupta ise sinüs membranının elevasyonunu takiben ilgili bölge greft kullanılarak doldurulmuş ve 7 hastada 12 adet dental implant yerleştirilmiştir. Preoperatif, postoperatif 1. hafta, 3 ve 6. aylarda alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri yardımıyla her iki gruptaki kemik iyileşmeleri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen veriler ışığında greft kullanılmadan uygulanan maksiller sinüs membranı elevasyonu ile yerleştirilen dental implantların çevresinde greft kullanılan grupta olduğu gibi yeni kemik oluşumu gözlenmiştir. Gruplar arasında preoperatif, postoperatif 1. hafta ve 3. ay yeni oluşan kemiğin densite değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Postoperatif 6. ayda greft kullanılmayan grupta yerleştirilen implantların vestibül bölgesinde HU değerleri ortalama 254.91; palatinal bölgede ise 211.27 olarak belirlenmiştir. Greft kullanılan grupta ise vestibül bölgede 16.25; palatinalde ise -135.08 olarak ölçülmüş ve greft kullanılmayan grubun 6. ay densite değerlerinin greft kullanılan gruba oranla istatistiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca greft kullanılmayan grupta, dental implantların apeks bölgelerinde kemik oluşmadığı, greft kullanılan grupta ise postoperatif 3. ayda yerleştirilen 12 implantın 5'inde; 6. ayda ise 3'ünde yeni kemiğin oluştuğu belirlenmiş ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Sonuç olarak greft kullanılmadan maksiller sinüs membranı elevasyonu yapılan grupta, greft kullanılan grupla aynı şekilde kemik oluşumunun gözlendiği, oluşan kemiğin 6. ayda densite açısından daha üstün olduğu tespit edilniş ve bu tekniğin de rutin klinik uygulamalarda kullanılabilecek bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Bone Formation with Different Surgical Techniques for Maxillary Sinus Floor Augmentation with Cone Beam Computerized TomographyThere are many clinical and experimental studies of graft materials used in sinus floor elevation procedures. Recently, there have been reports of bone formation using the sinus floor elevation technique, which involves elevating the maxillary sinus membrane without adjunctive grafting materials.The aim of this study was to investigate new bone formation in the maxillary sinus after sinus membrane elevation without bone graft, to compare the density of new bone formation in maxillary sinus augmentation with grafts and to examine bone formation at the apex of implants with these two different maxillary sinus floor elevation techniques.Fourteen patients referred to our clinic for dental implant treatment in the posterior maxilla with sinus floor augmentation due to a lack of residual bone height were included. Our aim was to compare two different techniques. Sinus membrane elevation and 12 dental implant installations were performed without bone graft in 7 patients, while sinus augmentation with bone graft and 12 dental implants were performed in the other 7 patients. New bone formation and density was evaluated using cone beam computerized tomography performed preoperatively, and at 1 week and 3 and 6 months postoperatively.After sinus membrane elevation, new bone formation was determined in both the non-grafted and grafted groups. There were no statistical differences between the groups in terms of new bone density in the sinus either preoperatively or at 1 week or 3 months postoperatively. At 6 months postoperatively the mean bone HU value around the dental implants in the non-grafted group was 254.91 on the vestibule side and 211.27 on the palatinal side. In the grafted group mean HU was 16.25 on the vestibule side and -135.08 on the palatinal side. The density of new bone after sinus membrane elevation without graft material was higher than that in the grafted sinus group. In addition, no bone formation around the implant apex was observed in the non-grafted group, while bone was detected in the grafted sinus in 5 of (the) 12 implants at 3 months postoperatively and 3 of (the) 12 implants at 6 months postoperatively, although these differences were not significant.In conclusion, new bone formation after sinus membrane elevation without graft was similar to that in the graft group, and the density values were higher than in the graft material group. The technique is therefore one that can be used in clinical practice.