Hipotiroidili ve hipertiroidili hastalarda Ca I ve Ca II otoantikorları ile oksidatif stres parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the carbonic anhydrase I and II autoantibodies and the oxidative stress parameters in the patients with hypothyroidism and hyperthyroidism
  1. Tez No: 341945
  2. Yazar: FAZİLET YALDUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. EDİP KEHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Organizmanın kendi doku antijenlerine karşı immün cevap oluşturmasına otoimmünite, otoimmünizasyonun rol oynadığı hastalıklara otoimmün hastalıklar denilmektedir. Oluş mekanizması kesin olarak bilinmeyen bu tür hastalıkların tanısında organizmanın kendi dokularına karşı oluşan otoantikorların belirlenmesinden yararlanılmaktadır. Karbonik anhidraz, CA, (E.C.4.2.1.1) organizmalarda yaygın olarak bulunan, aktif bölgesinde Zn+2 iyonu içeren bir metaloenzimdir. CA otoantikorlarının varlığı birçok otoimmün temelli hastalıkta ortaya çıkarılmıştır. Reaktif oksijen türlerinin biyomoleküllerle reaksiyonu sonucunda oluşan patolojik duruma oksidatif stres denir. Oksidatif stres ile otoimmün hastalıklar arasında önemli bir ilişki vardır.Çalışmamızda tiroid hastalarında oksidatif stres belirteçleri ile anti-CA I ve anti-CA II düzeylerini ölçüp, bu parametreler arasında bir korelasyon olup olmadığının ve bu parametrelerden tiroid hastalığının tanısında kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya 39 hipotiroidili ve 69 hipertiroidili toplam 108 hasta ile 52 sağlıklı kişi alındı.
Özet (Çeviri)
Autoimmunity is the immune response of an organism against its own tissue antigens and the disease that results from such an aberrant immune response is termed as an autoimmune disease. The mechanisms of these diseases are not well known and, determinaton of autoantibodies towards their own tissues are used for their diagnosis.Carbonic anhydrase, CA, (E.C.4.2.1.1) is a zinc containing metalloenzyme which is widely distributed among all types of organisms and has the physiological function of hydration of CO2 and dehydration of H2CO3. CA autoantibodies have been shown in many autoimmune based diseases.Oxidative stress is the pathological situation which appears as the result of the reactions of the reactive oxygen species with biomolecules. The correlation between oxidative stress and autoimmune diseases is very important.In this study, it was aimed to determine the presence of any correlation between anti-CA I and anti-CA II levels and oxidative stress markers after determining their levels in thyroid diseases and also to see if these parameters could be used for diagnosis of this disease.Total 108 patients of which 39 with hypothyroid and 69 with hyperthyroid were included to this study. Our control group consisted 52 healthy persons. In the sera of these groups the levels of anti-CA I, anti-CA II, total antioxidant, total oxidant status (TAS, TOS) oxidative stress index (OSI), protein carbonyl group and for erythrocyte hemolysates superoxide dismutase and catalase were measured.The anti-CA I, anti-CA II, TOS, OSI, SOD levels of the both groups with hypothyrid and hyperthyroid were found to be higher than the control group.