Kronik apelin uygulamasının karaciğer antioksidan (CAT, SOD, GSH-Px) üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of chronic apelin treatment effect on liver antioxidant enzymes (CAT, SOD, GSH-Px)
  1. Tez No: 341944
  2. Yazar: İMRAN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Apelin çeşitli fizyolojik fonksiyonları bulunan, adipoz dokudan salgılanan peptit yapılı bir bileşiktir. Apelin; immün, kardiyovasküler ve nöroendokrin sistem başta olmak üzere birçok biyolojik sistemi etkilemektedir. Bu peptidin kardiyomiyositlerde bazı antioksidan enzimler üzerine etkisi araştırılmış ve katalaz aktivitesini arttırdığı bulunmuştur.Bu çalışmada, detoksifikasyon, sentez, sindirim ve çeşitli maddeler için depo yeri olan karaciğer dokusunda, apelin-13'ün antioksidan sistem aktivitesine olan etkisi incelendi. Çalışmada 32 adet Sprague-Dawley erkek sıçan dört gruba ayrıldı. 1. grup kontrol (1 ml/kg/gün serum fizyolojik ), 2. grup 30 µg/kg/gün, 3. grup 100 µg/kg/gün ve 4. grup ise 300 µg/kg/gün olmak üzere, 15 gün süreyle tek doz intraperitoneal apelin-13 enjeksiyonu yapıldı. 15. günde alınan karaciğer dokularında, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ve bu enzimlerin gen ekspresyonları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Apelin is a versatile peptide, secreting from adipose tissue and has a variety of physiological functions. Apelin affects many biological systems especially immune, cardiovasculer and neuroendocrine system. The effect of this peptide on some antioxidant enzymes in cardiomyocytes was investigated and found to increase the activity of catalase.In this study, the effect of apelin-13 on antioxidant system activity is investigated in the liver tissue, which is depot location for detoxification, synthesis and digestion of various substances. In this study 32 male Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups. 1. group control (1 ml/kg/day saline solution), 2. group 30 µg/kg/day, group 3. 100 µg/kg/day and 4. group of 300 µg/kg/day and a single intraperitoneal dose of apelin 13 was injected for 15 days. In liver tissues taken the fifteenth day, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) activities and gene expression of these enzymes were measured.