Lumbal disk hernisi tanısı alan kişilerde, herni bulunan intervertebral aralıktaki morfometrik özelliklerin diğer aralıktakilerle karşılaştırılması
Comparison of morphometric features of the hernia situated intervertebral space with other space in individuals who receive a diagnosis of lumbar disc herniation
  1. Tez No: 341948
  2. Yazar: MELTEM EMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Lumbal disk hernisi tanısı alan kişilerde, herni bulunan intervertebral aralıktaki morfometrik özelliklerin diğer aralıktakilerle karşılaştırılmasıKaradeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda Şubat 2010 ile Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada; retrospektif olarak Farabi Hastanesi Nöroşirurji Anabilim Dalı arşivinde bulunan ve lumbal disk herni tanısı alan 250 erkek ve 429 kadına ait toplam 679 adet MR görüntüsü üzerinde disk herni seviyeleri göz önüne alınarak lumbal bölgenin morfometrik ölçümleri yapıldı. Her bir MR görüntüsünün Kodak marka dijital fotoğraf makinesi ile fotoğrafları çekildi ve bu görüntüler bilgisayar ortamına aktarıldı. Elde edilen görüntüler üzerinde ?Image J? programı ile morfometrik ölçümler yapılarak herni tanısı alan kişilerin lomber bölgelerindeki vertebral aralıkların açıları, vertebrae corpuslarının ve discus intervertebralis'lerin ön ve arka yükseklikleri ölçülerek karşılaştırıldı.Lumbal bölgede disk hernisi bulunan seviyeler ile bulunmayan intervertebral aralıklar karşılaştırıldığında, corpus ve discus intervertebralis ön-arka yüksekliklerinde ve lumbal vertebral aralık açılanmalarında bazı seviyeler arasında anlamlı derecede farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıklardan yola çıkarak değişik seviyelerde disk hernisinin bulunmasının lumbal bölge morfometrik yapısı üzerinde değişikliklere neden olduğu gözlenmiştir. Bu konuda herninin mi değişikliklere neden olduğu ya da aksine değişikliklerin mi herniye neden olduğu sorusuna cevap aranmak üzere özellikle sağlıklı kişilerin takibine yönelik uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of morphometric features of the hernia situated intervertebral space with other space in individuals who receive a diagnosis of lumbar disc herniationIn this study, conducted in Black Sea Technical University, Faculty of Medicine, Department of Anatomy, between February 2010 and May 2011, by taking into consideration the levels of disc hernia morphometric measurements of lumbar region were performed retrospectively on a total of 679 MR image, taken from 250 men and 429 women who were diagnosed with lumbal disc hernia and archived in Farabi Hospital, Department of Neurosurgery. Each MR image was photographed with Kodak brand digital camera and the images are computerized. Morphometric measurements were performed on obtained images with