Türkiye Güreş Milli Takımı hazırlık kampına katılan serbest ve grekoromen stil güreşçilerin bazı antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of some anthropometric measurements of freestyle and greco-roman wrestlers who participated in Turkey's National Wrestling Team preparation camp
  1. Tez No: 341949
  2. Yazar: YASİN ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye Güreş Milli Takımı Hazırlık Kampına Katılan Serbest ve Grekoromen Stil Güreşçilerin Bazı Antropometrik Ölçümlerinin KarşılaştırılmasıBu araştırmada güreşle uğraşan genç yaştaki sporcuların antropometrik ölçümlerinin karsılaştırılması sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel işlemler yardımıyla yorumlanarak stil seçimlerinde vücut yapılarına göre bir ön seçim yapılıp yapılamayacağı sorusuna cevap aranması, grekoromen ve serbest stil güreş yapanların vücut yapılarında farklılık olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Grekoromen stil ve serbest stil güreşlerin antropometrik ölçüm değerlerinin özelliklerini belirlediğimizde sporcunun stil seçimi yapması açısından ona fayda sağlayacağı düşünülmektedir.Çalışma; 23 Haziran?03 Temmuz 2010 tarihleri arasında İstanbul Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Merkezinde Büyükler Grekoromen Güreş Milli Takım Hazırlık Kampında bulunan 27 sporcu ve 23 Haziran- 07 Temmuz 2010 tarihleri arasında Sinop Sporcu Kamp Eğitim Merkezinde Büyükler Serbest Güreş Hazırlık Kampında bulunan 27 sporcu olmak üzere toplam 54 erkek sporcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılım onamı vermiş olan tüm sporculara bireylerin el kullanma seçimleri tespit anketi uygulanmış ve vücutlarının 25 değişik bölgelerinden ölçümler yapılarak, elde edilen ölçümsel değerler stiller arasında karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, stiller karşılaştırıldığında stillerin tüm kategorilerinde değil de sadece birkaçında bazı parametrelerde anlamlı farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Bu anlamlı farklılıklar geneli yansıtmadığından stillerin genel özelliği olarak kabul edilmemiştir. Bu veriler doğrultusunda vücut yapısının stil seçiminde bir yönlendirme yapamayacağı kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Some Anthropometric Measurements of Freestyle and Greco-Roman Wrestlers Who Participated in Turkey?s National Wrestling Team Preparation CampIn this study, the data obtained by comparing the anthropometric measurements of young athletes engaged in wrestling, is interpreted with the help of statistical procedures, and it is aimed to investigate the answer for the question whether a pre-selection should be made style selection according to body structure, whether there are any difference in body structure of freestyle and Greco-Roman wrestlers. Once we detect the properties of anthropometric measurement values of Greco-Roman and Freestyle wrestling, it is thought to be benefit for the athlete in terms of choosing a style.The study is performed on a total of 54 male athletes, 27 athletes participated in Senior Greco-Roman Wrestling National Team Preparation Camp taken place in Istanbul Sarıyer Mersinli Ahmet Camp Center between 23 June to 3 July and 27 athletes participated in Senior Freestyle Wrestling Preparation Camp taken place in Sinop Sportsman Camp Training Center between 23 June to 7 July. A questionnaire applied to determine Individual Hand Using selection on all athletes who gave participation consent and measurements made from 25 different areas of their bodies and the obtained measurable values were compared between styles.As a result, when styles were compared, significant differences in some parameters of just few category of styles, not all, were found. As these significant differences do not reflect the overall, thus they were not accepted as general feature of the styles. In accordance with these data, it was concluded that body structure can not be a measure of style selecting.