Psöriazisli hastaların eritrosit membran omega-6/omega-3 yağ asidi oranı ve bu oranın hastalık aktivitesiyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of erythrocyte membrane omega-6/omega-3 ratio and its relationship with disease activity in patients with psoriasis
- Tez No: 341967
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Psöriazis oksidatif stres, anormal plazma lipid metabolizması ve yüksek sıklıkta kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili kronik, tekrarlayan inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Bu hastalıkta, omega-6 (?-6) yağ asidi olan araşidonik asitten (AA) türevlieikosanoid metabolitlerinin artışının inflamasyonda önemli rol oynadığı gözlenmektedir. Diyetle alınan omega-6/omega-3 yağ asidi oranının inflamatuvar hastalıklarda önemli etkisi olduğu düşünülmektedir. Fazla miktarda omega-3 (?-3) yağ asidi tüketilmesiyle hücre membranlarında bulunan ?-6/?-3 yağ asitleri oranının, ?-3 yağ asitleri lehine değiştiği gözlemlenmiştir. Böylece, inflamasyonda ?-3 yağ asitlerinden üretilen eikosanoid metabolitlerinin düşük inflamatuvar etki gösterdikleri görülmektedir. Bu verilere dayanarak çalışma grubunun eritrosit membranlarında ?-6/?-3 yağ asidi oranını ve bu oranın hastalığın şiddetiyle ilişkisini bulmak amaçlandı.Çalışma grubu 30 psöriazisli hasta ve 36 sağlıklı kontrolden oluşturuldu. Eritrosit membranlarında yağ asidi analizi gaz kromatografisi ve alev iyonizasyon dedektörü kullanılarak tespit edildi. Çalışma grubunun lipid profilleri ve inflamasyon parametreleri de analiz edildi. Sağlıklı kontrol grubuna göre ?-6/?-3 yağ asidi oranı psöriazisli hastalarda önemli derecede yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common chronic and recurrent inflammatory skin disorder that hasbeen associated with oxidative stress, abnormal plasma lipid metabolism and with high frequency of cardiovascular events. Increment of eicosanoid metabolites derivate from arachidonic acid (AA) which is an omega-6 (?-6) fatty acid may play an important role of inflammation observed in psoriasis. Omega-6/omega-3 fatty acid ratio taken by diet was considered to have significant influence on inflammatory diseases. It was observed that ?-6/?-3 fatty acids ratio placed in cell membrane was found to be changed in favorof ?-3 fatty acids when the amount of ?-3 fatty acids consumption was increased.Therefore, eikosanoid metabolites derivate from ?-3 fatty acids show low inflammatory effects in the inflammation. In view of these data, it was aimed to find out ?-6/?-3 fatty acid ratio in the erythrocyte membrane in patients with psoriasis and its relationship with the disease activity. Study group was consisted of 30 patients with psoriasis and 36 healthy controls. Analyses of fatty acids in the erythrocyte membrane were performed by using gas chromatography and flame ionisation detector. Also lipid profiles and inflammation parameters of the sample were analyzed. ?-6/?-3 fatty acid ratio was found to be significantly higher in patients with psoriasis compared to healthy control group (p0.05).