Maksiller sinüs hastalıklarına sebep olabilecek odontojenik faktörlerin dental volumetrik bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of maxillary sinus disease associated with odontogenic factors using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 341994
  2. Yazar: EREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç. Bu tez çalışmasının amacı maksiller sinüs patolojilerine sebep olabilen odontojen faktörlerin belirlenmesi ve bu amaçla Dental Volumetrik Tomografinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot. Çalışmamızda 126 hastada 252 maksiller sinüs Dental Volumetrik Tomografi kullanılarak incelendi. Vaka ve kontrol grupları oluşturuldu. Maksiller sinüs patolojileri; fokal mukozal kalınlaşma, diffüz mukozal kalınlaşma, mukus retansiyon kisti ve hava-sıvı seviyesi olarak belirlendi. Odontojen faktörler; apikal periodontitis, marjinal kemik kaybı, oro-antral fistül, restoratif uygulamalar, kanal tedavisi, sinüs pnömatizasyonu, posterior diş eksikliği, gömük diş ve diş kökü sinüs ilişkisi olarak belirlendi. Bulgular. Periapikal periodontitisin, marjinal kemik kaybının, oro-antral fistülün, sinüs pnömatizasyonunun ve kökü maksiller sinüsün içerisinde olan dişlerin maksiller sinüs patolojileri ile ilişkili olduğu bulundu. Restoratif uygulamaların, başarılı endodontik tedavilerin, gömük dişlerin ve posterior diş eksikliklerinin maksiller sinüs patolojileri ile ilişkili olmadığı tespit edildi. Sonuç. Periodontal hastalıklar, periapikal apse, oro-antral fistül, sinüs pnömatizasyonu ve diş kökünün sinuse taşkınlığı maksiller sinüs patolojileriyle ilişkilidir. Düşük radyasyon dozu ve yüksek uzaysal çözünürlülüğü ile DVT?ler maksiller sinüzitin odontojen etyolojisinin belirlenmesine yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to determine the odontogenic factors of maxillary sinus pathology and to evaluate the usability of Cone Beam Computed Tomography. Material and Method. In this study, 126 patients and 252 maxillary sinuses were examined with cone beam computed tomography. Case and control groups were designed. Maxillary sinus pathologies identified as; focal mucosal thickening, diffuse mucosal thickening, mucous retention cyst and air-fluid levels. Odontogenic factors identified as; apikal periodontitis, marginal bone loss, oro-antral fistula, restorative dentistry, root canal treatment, sinus pneumatization, posterior tooth loss, impacted teeth and projecting tooth root. Results. We found that periapical periodontitis, marginal bone loss, oro-antral fistula, sinus pneumatization and projecting tooth root were associated with maxillary sinus pathologies. Restorative dentistry, endodontic treatment, impacted teeth and posterior maxillary tooth loss were not associated with maxillary sinus pathologies. Conclusion. Periodontal disease, periapical abscess, oro-antral fistula, sinus pneumatization and projecting tooth root were associated with maxillary sinus pathologies. CBCT with lower radiation dose and high spatial resolution can assist in identifying odontogenic etiology of maxillary sinusitis.