Progresif gevşeme egzersizlerinin total kalça protezi ameliyatı olan hastaların uyku kalitesine etkisi
Relaxing tecnique the effect of sleep quality in total hip arthroplasty patients
  1. Tez No: 341993
  2. Yazar: FUNDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı progresif gevşeme egzersizlerinin total kalça protezi ameliyatı olan hastaların uyku kalitesine etkisini incelemekti. Materyal ve Metot. Araştırma iki aşamada gerçekleştirildi. Araştırmanın birinci aşamasında metodolojik araştırma modeli, ikinci aşamasında deney- kontrol gruplu deneysel model kullanıldı. Birinci aşamada GKUÖ?nün Türkçe geçerlik ve güvenirliği; ikinci aşamada, progresif gevşeme egzersizlerinin hastaların gece uyku kalitesine etkisi değerlendirildi. Araştırma, araştırmaya katılma ölçütlerine uyan 70 (35 kontrol, 35 deney) hasta ile yürütüldü. Birinci aşamanın verilerin değerlendirilmesinde, faktör analizi, madde Pearson tekniği ve Cronbach?s güvenirlik katsayısı analizi kullanıldı. İkinci aşamanın verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t testi ve varyans analizi kullanıldı. Bulgular. Deney ve kontrol grubu hastaların GKUÖ puan ortalamaları gruplar arasında karşılaştırıldığında; hastalarında ameliyat öncesi ve ameliyat günü gecesi GKUÖ puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p>0.05). Ameliyat sonrası 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was progressive relaxation exercises to examine the impact of sleep quality in patients with total hip replacement surgery. Material and Method. This study was performed in two stages; a methodological model in the fist stage and experimental model with a control group in the second stage were used. Turkish validity and reliability of the VAS Scale were assessed in the fist stage, whereas the effect of progressive relaxation exercises to examine the impact of sleep quality in patients with total hip replacement surgery. The sample of the study was composed of 70 who complied with the criteria of inclusion for the study. In evaluation of the first stage?s data, the factor analysis, Pearson correlation and the Cronbach?s reliability coefficient analysis were used. In evaluating the data of the second stage, percentage, t-test and analysis of variance were used. Results. Mean scores between the two groups of patients VAS Scale experimental and control groups were compared in patients with night preoperative and postoperative VAS Scale on the night there were no significant differences between the mean scores (p> 0.05). Postoperative 1. and 2.