Uzun mesafe atletlerde yüksek irtifanın katalaz, peroksidaz ve karbonik anhidraz enzim seviyelerine etkisi
The effect of higt altitude on katalaz, peroxidase and carbonic anhydrase enzyme levels at long distance athletes
  1. Tez No: 342007
  2. Yazar: METİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ŞIKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç. Araştırmada, sürekli yüksek irtifa (Ağrı İli) şartlarında yaşayan elit düzeydeki atletlerin yüksek irtifa ve deniz seviyesindeki çeşitli kan parametrelerinin karşılaştırılması ve elde edilen bulguları mevcut bilgilerin ışığı altında tartışarak literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştırMateryal ve Metot. Araştırmaya Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde atletizm sporu yapan elit düzeydeki 8 erkek ve aynı yaş grubunda tesadüfî olarak seçilen 8 sedanter olmak üzere toplam 16 kişi gönüllü olarak katıldı.- Deney grubundan (atletler) yüksek irtifada ve deniz seviyesinde egzersiz öncesi ve sonrası olmak üzere toplam 4 defa ön kol venöz kan örnekleri alındı.- Kontrol grubundan herhangi bir aktivite yapmadan yüksek irtifada ve deniz seviyesinde 2 kez ön kol venöz kan örnekleri alındı.Çalışmada biyokimyasal tetkikler olarak, EU/mL (katalaz aktivitesi), EUmL (Proksidaz aktivitesi), EU ml (Karbonik anhidraz) düzeyleri değerlendirildi.Bulgular. Çalışma sonucunda;- Atletlerin katalaz değerleri açısından; deniz seviyesi ve yüksek irtifa değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığı,- Atletlerin ve sedanterlerin katalaz değerleri açısından; atletlerin yüksek irtifa egzersiz öncesi değerleri ile sedanterlerin yüksek irtifa değerleri arasında anlamlı fark olduğu (*p
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of the study was to investigate the high-altitude and sea-level blood parameters of elite athletes living in high altitude permanently and to contribute to the literature by discussing the findings in the light of present knowledge.Material and Method. The sample included 16 people who participated voluntarily, 8 of them were elite athletes in the province of Ağrı, and rest of them was randomly selected sedentary from the same age group.Results. Results of the study can be summarized as below.- In terms of the catalase values of athletes no significant differences has been observed.- In terms of the catalase values of athletes and sedentaries, there was a statistically significant difference between the values of athletes before exercise at high altitude and the values of sedantaries at high altitude (*p