Çocuklarda kullanılan rezin içerikli restoratif materyallerin insan fibroblast hücrelerinde oluşturduğu sitotoksik etki ve oksidatif stres seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the oxidative stress level and cytotoxic effect caused by resin containing restorative materials used for children on human fibroblast cells
  1. Tez No: 342006
  2. Yazar: TEVFİK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç. Diş hekimliği uygulamalarının çeşitli alanlarında önleyici, koruyucu, restoratif ve endodontik amaçlar başta olmak üzere farklı amaçlarla çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Kullanılan materyallerin çoğu, dokularla doğrudan veya dolaylı olarak temas halinde olduğu için, bu materyallerin biyouyumlu olması gerekmektedir. Diş hekimliğinde kullanılan materyallerin mekanik özellikleri ile ilişkili oldukça fazla literatür bilgisi bulunduğu halde, çocuk diş hekimliğinde çeşitli amaçlarla kullanılan materyallerin sitotoksik özellikleri ile ilgili olarak ulaşılabilen veriler yeterli değildir. Bu nedenle çalışmamızda çocukların dental tedavilerinde kullanılan yedi farklı restoratif materyalin (Clearfil Majesty Esthetic®, FiltekTM Silorane®, Fuji II LC®, Grandio Flow®, Admira®, Glasiosite®, Twinky Star®) insan fibroblast hücreleri üzerinde zamanla meydana getirdikleri sitotoksik etkileri, in vitro olarak direk temas yöntemiyle ve MTT testi, TAK ve TOD değerleri incelenerek ortaya koyulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot. Çalışmamızda insan amniyon hücresinden alınan fibroblastlar kullanıldı. Hücreler 48 gözlü platelere aktarılarak 8 mm çapında 2 mm yüksekliğinde hazırlanan materyaller yerleştirildi. 24 saat, 72 saat ve 7 gün sonunda; MTT testi ile hücre canlılığına bakıldı ve TAK ve TOD değerleri ölçüldü (n=6). Bulgular. MTT Testi sonuçlarına göre kullanılan materyallerin 24 saat, 72 saat ve 7 gün sonunda hücre canlılığını istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. TAK ve TOD değerlerine göre 24 saat, 72 saat ve 7 gün sonunda bütün materyaller toksik bulunmuştur. Sonuç. Elde edilen MTT, TAK ve TOD değerleri ne göre bütün materyallerin sitotoksik etkisinin bulunduğunu desteklemiştir. En sitotoksik materyal olarak Fuji II LC tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler. Hücre Kültürü, MTT, Oksidatif Stres, Rezin Monomerler, Sitotoksisite
Özet (Çeviri)
Aim. Several materials have been used in dental practice for different indications including; interceptive, preventive, restorative and endodontic treatments. Most of these materials are in, direct or indirect contact with tissues. Therefore these materials must be biocompatible. There is a number of literature concerning with mechanical properties of these materials whereas the data available about the cytotoxic properties of these materials is insufficient. The objective of this study was to evaluate the cytotoxic effects of 7 different materials (Clearfil Majesty Esthetic®, FiltekTM Silorane®, Fuji II LC®, Grandio Flow®, Admira®, Glasiosite®, Twinky Star®) used for dental treatments of children via MTT, TAS and TOS parameters. Material and Method. The cells used in this study are derived from human amniotic fluid. The cells were transferred to 48-well plates. The samples in 2 mm height and 8 mm diameter were placed into each of the wells. The vitality rate of the cells evaluated at the end of 24 hours, 72 hours and 7 days by means of MTT. TAS and TOS levels were recorded (n=6). Results. According to MTT findings the decrease of the number of the cells was ststistically significant. According to TAS and TOS levels all the materials used found to be cytotoxic after 24 hours 72 hours and 7 days. Conclusion. All of the materials used in this study showed cytotoxic effects on human fibroblast cells. Fuji II LC® was found to be the most toxic material. Key Words. Cell Culture, Cytotoxicity, MTT, Oxidative Stress, ResinMonomers