Elit atletlerde ACTN3 ve BDNF gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of ACTN3 and BDNF gene polymorphisms in elite athletes
  1. Tez No: 684762
  2. Yazar: CELAL BULĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA, PROF. DR. MEHMET ALİ ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, elit atletlerde atletik performansına etki ettiği düşünülen BDNF ve ACTN3 gen polimorfizminin genotip dağılımı ve genotiplere göre performans seviyelerinin incelenmesidir. Yaşları 18-32 arasında olan 33 kadın ve 31 erkek olmak üzere toplam 64 elit atlet araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular dört gruba ayrılmıştır. Birinci grup sprint, atma ve atlama sporcularından (n=17), ikinci grup orta mesafe sporcularından (n=15), üçüncü grup uzun mesafe sporcularından (n=13) ve dördüncü grup ise yürüyüş sporcularından (n=19) oluşturulmuştur. Gruplara ölçüm öncesi araştırma hakkında bilgi verilmiş, gönüllü olur formu ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Atletlerin kişisel en iyi derecelerine (PB) bağlı olarak performans düzeylerinin belirlenmesi için Uluslararası Atletizm Federasyonlar Birliği (IAAF) puan skalası kullanılmıştır. Atletlerin gen polimorfizmi ölçümleri için ağız sürüntü örneği alınmış, genotipleme işlemi gerçek zamanlı PCR metotu ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the genotype distribution and performance levels according to genotypes of BDNF and ACTN3 gene polymorphism, which are thought to be affecting the athletic performance of elite athletes. A total of 64 elite athletes, 33 women and 31 men, between the ages of 18-32, voluntarily participated in the study. The athletes participating in the study were divided into four groups. The first group consisted of short distance, throwing and jumping athletes (n = 17), the second group of middle distance athletes (n = 15), the third group of long distance athletes (n = 13), and the fourth group of walking athletes (n = 19). The groups were informed about the research before the measurement, voluntary consent form and demographic information form were applied. The International Association of Athletics Federations (IAAF) score scale was used to determine the performance levels of the personal best record (PB) participants. Mouth swab samples were taken for gene polymorphism measurements of the participants, and genotyping was performed by the real-time PCR method.